23. Oktobris 2018 /NR. 43 (1049)
Skaidrojumi. Viedokļi
Aktuālie mājasdarbi jauno nekustamo īpašumu projektu attīstībai Latvijā
1
LL.M
Jānis Sīlis
Būvkompānijas "Merks" juridiskās daļas vadītājs 

Šī raksta mērķis ir atgādināt aizejošajai un jaunajai Saeimai1 par dažām aktuālām normatīvo aktu iniciatīvām, kuras gaida savu apstiprinājumu Saeimā vai Ministru kabinetā, un ieskicēt pastāvošās tirgus tendences jaunu mājokļu un nedzīvojamo telpu tirgū Baltijas valstīs salīdzinošā aspektā ar mērķi izcelt minēto normatīvo aktu iniciatīvu nepieciešamību un pamatotību tieši Latvijā.

Sausā statistika

Ikgadējais Ober-Haus Estate Latvia nekustamā īpašuma apskats Baltijas valstīs2 ļoti uzskatāmi ļauj salīdzināt situāciju mājokļu tirgū Latvijā un kaimiņvalstīs. 2017. gadā Baltijas valstīts pircēji iegādājās dzīvojamās platības aptuveni 3,7 miljardu eiro vērtībā. Lietuva un Igaunija katra veidoja 41 % no šīs summas, kamēr Latvija – tikai 18 %. Ir acīm redzams, ka Lietuvas un Igaunijas pārsvaru veido arī tas, ka kaimiņvalstīs ik gadu tiek uzbūvēts krietni lielāks skaits jaunu dzīvokļu. Piemēram, 2017. gadā Rīgā nodoti ekspluatācijā 1458 dzīvokļi, Tallinā nodoti ekspluatācijā 3000 dzīvokļu, bet Viļņā – vairāk nekā 4000 dzīvokļu.3 Turklāt 2018. gada otrais ceturksnis uzrāda, ka Rīgas pilsētas kopējais dzīvojamo platību tirgus šī gada pirmajā pusgadā nav sasniedzis gaidītās izaugsmes prognozes (cenu pieaugums nav sasniedzis gada sākumā prognozēto 3,7 % cenu pieaugumu), tomēr jauno projektu segments pircēju vidū kļūst arvien iecienītāks un kopējais darījumu īpatsvars lēnām turpina pieaugt.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
23. Oktobris 2018 / 10:54
0
ATBILDĒT
Labs, strukturēts raksts, no kura var secināt, ka Latvija iepaliek nopakaļus pārējām Baltijas valstīm būvniecības apjomu retrospektīvā, tomēr Seskaprāt tam ir dibināts pamats. Rakstā jau ir pamatota atsauce uz birokrātisko procesu būvniecību uzraugošajās iestādēs, tomēr būtiskākais šķērslis būvniecības invāzijai ir Latvijas iedzīvotāju nelokāmā pilsoniskā aktivitāte. Piemēram, cīņa pret komercmonstra - lielveikalu tīkla „Lidl" peļņaskāro taustekļu snaikstīšanos Lāčplēša mantinieku asarām un asinīm slacītās zemītes plašumos. Viens no pirmajiem mērķiem kapitālistiskā vilkača ķetnām bija Lubānas tirgus rajons, tomēr aktīvie iedzīvotāji steidza uz Rīgas pilsētas būvvaldi ar pierādījumiem, ka Lubānas tirgus rajons ir X gs. kultūras piemineklis - Polockas, Novgorodas un Tālavas tirgotāju apmetne, kurā notika sanākšanas un apspriedes par kopīgu cīņu pret laupītājiem un vilkiem. Tomēr imperiālistiskā plēsoņbode nerimās un metās uz Ulbroku, kur plānots būvēt loģistikas centru. Šeit cīņai cēlās dzīvnieku tiesību aizstāvji, kuri galdā svieda argumentus, ka „Lidl" plāno atjaunot cūku fermu, kurā audzēs lopiņus un veikalā organizēs akcijas - „kauj pats un maksā mazāk". Proti, klienti veikalā izvēlēsies brangākos sivēnus/trušus/telēnus u.c. radībiņas, kuras paši nokaus, nodīrās, izgriezīs gardākos kumosiņus, un maksās mazāk par preci. Tomēr visvairāk sūdzību ir par sintētiskās ēdināšanas restorānu „McDonalds", kura izlolotais objekts Biķernieku ielā pārsniedz visu cinisma horizontus. Objekta būvniecība plānota netālu no Bērnu slimnīcas, lai atvieglotu gaļas sagādes procesu burgeru malšanai, solot pusdienu komplektu „Pikantais slimnieciņš". Savukārt dzeramā ūdens sagāde plānota no kapu aizsargjoslas, tādējādi radot jaunus produktus tirdniecībai - latvāņu smūtiju uz kapūdens bāzes un „Līķavota kapužiņu". Ņemot vērā Rīgas iedzīvotāju augsto aktivitāti Rīgas dome ir lēmusi, ka Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos, kas stāsies spēkā 2019.gadā, būs paredzētas no apbūves brīvās Rīgas pilsētas teritorijas, kā arī no infrastruktūras (skolas, veikali, bērnudārzi, degvielas uzpildes stacijas u.c. riebeklības) brīvās zonas, kur nedrīkstēs būvēt jaunus objektus, pārbūvēt esošos, un kurās nojauks visus infrastruktūras objektus.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties