1997. gada 1. septembrī Latvijā stājās spēkā tiesiskais regulējums, ar kuru tika noteikts, ka sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskā atbildība ir obligāti apdrošināma (tā dēvētā OCTA). Jau kopš minētās apdrošināšanas ieviešanas tika pieņemts, ka gadījums, atverot transportlīdzekļa durvis un tā rezultātā sabojājot blakus esošo transportlīdzekli, nevar tikt atzīts par apdrošināšanas gadījumu, bet zaudējumu atlīdzināšanas pienākums gulstas uz pašu personu, kas neuzmanīgi rīkojusies. Šobrīd nostādne ir mainījusies.
Ņemot vērā, ka šādi gadījumi ir saistīti ar transportlīdzekļu lietošanu, savulaik starp apdrošinātājiem ir bijušas diskusijas par šo jautājumu, bet nonākt pie vienota kopsaucēja nav izdevies.
Diskusiju ietvarā tika apskatīti četri varianti, modelējot praktiskas situācijas:
1) viens transportlīdzeklis ir kustībā, durvis atver otrā transportlīdzekļa autovadītājs;
2) viens transportlīdzeklis ir kustībā, durvis atver otrā transportlīdzekļa pasažieris;
3) abi transportlīdzekļi novietoti stāvēšanai, viens transportlīdzekļa autovadītājs atver durvis;
4) abi transportlīdzekļi novietoti stāvēšanai, durvis atver viena transportlīdzekļa pasažieris.
Lai gan sākotnēji bija iecere vismaz daļai šo situāciju noteikt obligātās apdrošināšanas gadījuma statusu, tā nenotika, jo lielākā daļa apdrošinātāju uzskatīja, ka tas nav pareizi. Tādējādi lielākā daļa apdrošinātāju par transportlīdzekļa durvju atvēršanas dēļ radītiem bojājumiem un no tiem izrietošiem zaudējumiem nemaksāja, un attiecīgi arī tie apdrošinātāji, kas bija pretējās domās, tomēr bija spiesti šādos gadījumos atteikt apdrošināšanas atlīdzību izmaksu, lai tās nesadārdzinātu pakalpojumus.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.