Salīdzinot ar līdzšinējo civilprocesuālo kārtību uzturlīdzekļu saņemšanai no otra vecāka, jaunais Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā noteiktais regulējums piedāvā vienkāršotāku procedūru, taču, ja parādnieks neveic uzturlīdzekļu maksājumus ne pilnā apmērā, ne arī savu iespēju robežās, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (turpmāk – UGF) izsniegtā lēmuma piespiedu izpilde ir piekritīga zvērinātam tiesu izpildītājam. Tādējādi būtisku lomu nolēmuma izpildē ieņem zvērināta tiesu izpildītāja un UGF kvalitatīva, savstarpēja sadarbība normatīvajos aktos noteikto mērķu sasniegšanai.
Uzturlīdzekļu saņemšanas kārtība
Saskaņā ar Civillikuma 179. panta pirmo daļu vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa.
Minētā norma jau ietver norādi uz vispārējo kārtību, kādā iespējams aizsargāt bērna intereses, ja vecāki vai tikai viens no viņiem neievēro pienākumu uzturēt bērnu, kā arī gadījumos, ja uzturlīdzekļi netiek nodrošināti minimālajā apmērā. Proti, gadījumā, ja pienākums netiek pildīts vai tiek pildīts nepienācīgi, aizskartajai pusei ir tiesības iesniegt tiesā prasību par uzturlīdzekļu piedziņu. Pēc prasības izskatīšanas un konkrētā sprieduma stāšanās likumīgā spēkā, pamatojoties uz izpildu rakstu un piedzinēja iesniegumu, zvērināts tiesu izpildītājs var veikt nolēmuma piespiedu izpildi.
Līdz 2013. gada 1. novembrim norādītā kārtība bija vienīgais veids, kā īstenot tiesības saņemt uzturlīdzekļus, kuri netiek maksāti labprātīgi. Savukārt 2013. gada 23. maijā tika veikti grozījumi Notariāta likumā. Būtiskie grozījumi stājās spēkā 2013. gada 1. novembrī, ieviešot notariālos aktus, kuri izpildāmi tiesas spriedumu izpildes kārtībā, un paredzot, ka Civilprocesa likumā noteiktajā tiesas spriedumu izpildes kārtībā izpildāmas (nododami piespiedu izpildei) notariālā akta formā taisītas vienošanās par vienreizējiem vai periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.