16. Aprīlis 2019 /NR. 15 (1073)
Skaidrojumi. Viedokļi
Investīcijas un pamattiesību ierobežošana
Ēriks Pūle
AS "Super FM" juridiskais padomnieks 

Administratīvajā apgabaltiesā ierosināta tiesvedība administratīvajā lietā, pamatojoties uz SIA "Media Support" pieteikumu par labvēlīga administratīvā akta izdošanu, ar kuru pieteicējai tiktu atļauts iegūt izšķirošo ietekmi AS "Radio SWH".

Minētā administratīvā lieta ir saistīta ar nesen publiski izskanējušo ziņu, ka aizgājusī Māra Kučinska valdība nav piekritusi "Radio SWH" pārdošanas darījumam,1 un aktualizē jautājumu par investīciju piesaisti un aizsardzību Latvijas Republikā spēkā esošā tiesiskā regulējuma kontekstā.

Investīcijas

Ikviens, kurš kaut nedaudz seko līdzi ekonomikas ziņām un rakstiem medijos, ir saskāries ar jēdzienu "investīcijas". Vidusmēra cilvēka izpratni par investīcijām raksturo uzskats, ka investīcijas vai nu ir, un tas ir labi, vai nu to nav, un tas ir slikti. Šādu attieksmi netieši apstiprina arī veiktās aptaujas par sociāli ekonomiskiem procesiem – vairākums Latvijas iedzīvotāju pozitīvi vērtē ārvalstu investoru un uzņēmēju piesaisti. Tomēr investīciju jēdziens ir visai plašs un grūti definējams. No makroekonomiskās teorijas viedokļa par investīcijām ir uzskatāma visa tā līdzekļu plūsma, kas nav paredzēta patēriņam. Savukārt uzņēmējdarbībā šis jēdziens ir šaurāks – par investīcijām tiek uzskatīts kapitāla ieguldīšanas paņēmiens, kas nodrošina kapitāla vērtības saglabāšanu vai pieaugumu (peļņu). Turklāt investīciju jēdzienam ir vairāki dalījumu veidi. Tās var iedalīt netiešajās un tiešajās atkarībā no stratēģiskā mērķa, tas ir, vai investors vēlas gūt peļņu no uzņēmuma darbības, neiesaistoties tā vadīšanā, vai tomēr vēlas gūt stratēģisku lomu uzņēmumā. Tāpat izšķir reālās un finanšu investīcijas. Vēl izplatīts ir investīciju dalījums atkarībā no resursu piederības – vai investīcijas tiek veiktas no privātiem, publiskiem (jeb valsts, pašvaldību), ārvalstu vai jauktiem līdzekļiem.2

Investīciju piesaiste ir vitāli svarīgs jautājums uzņēmējdarbībā. Bez investīcijām pat vislabākās biznesa idejas realizācija un sekmīga uzņēmējdarbības veikšana kopumā var izrādīties neiespējama.

 

Investīciju aizsardzība

Par investīciju aizsardzību galvenokārt tiek runāts saistībā ar ārvalstu investīciju aizsardzības nepieciešamību. Ārvalstu investīcijas tiek aizsargātas ar vairākiem divpusējiem starptautiskiem līgumiem.

Tā saskaņā ar Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līguma par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību3 (turpmāk – Līgums) 2. panta pirmo daļu katrai pusei jāatļauj ieguldījumi un ar tiem saistītās aktivitātes un jāizturas pret tiem un ar tiem saistītajām aktivitātēm ar ne mazāku labvēlību kā to, ko līdzīgās situācijās pielieto savas valsts pilsoņu vai uzņēmējsabiedrību, vai jebkuras trešās valsts pilsoņu vai uzņēmējsabiedrību ieguldījumiem un ar tiem saistītajām aktivitātēm.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties