1. mīts: manam uzņēmumam pietiek ar banku finansējumu
Gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā kopumā lielākā daļa uzņēmumu par savu vienīgo ārējā finansējuma avotu izmanto banku aizdevumu. Kaut arī sākotnējās uzņēmuma attīstības stadijās tas varētu būt pieņemami, uzņēmumam augot, tam ir jāspēj sevi nodrošināt ar alternatīviem finansējuma avotiem. Pretējā gadījumā uzņēmuma attīstība būs ierobežota – tas spēs augt tikai tik daudz, cik bankas to būs gatavas finansēt.
Šeit būtu jāņem vērā vēl citi aspekti. Bankas aizdevuma saņemšanai uzņēmumam ir nepieciešama stabila naudas plūsma un ķīla, kas garantē naudas atdošanu, taču var būt situācijas, kad uzņēmumam šāds nodrošinājums nav pieejams. Vienlaikus jāpatur prātā, ka bankas mēdz atteikt finansējumu, ja tā plānotais izlietojums neatbilst bankas izvirzītajiem kritērijiem. Kā norāda biržā iekļautā augsto tehnoloģiju uzņēmuma HansaMatrix valdes priekšsēdētājs Ilmārs Osmanis: "Ir pozīcijas, ko bankas nefinansē. Kaut kādu jaunu tehnoloģiju attīstību un pētniecību bankas nefinansē. Bankas finansē to, kam pretī ir aktīvi. (..) Ja jūs gribat jaunu produktu izstrādāt, tas ir pētniecības darbs uz kādu gadu ar kādiem pieciem cilvēkiem, to bankas nefinansē."1
Tāpat no uzņēmējiem dzirdēts, ka bankas mēdz atteikt finansējumu brīžos, kad uzņēmums ir sastapies ar grūtībām, piemēram, eksporta tirgos. Citējot ELKO Grupa prezidentu Egonu Medni: "Tā kā Krievijas un Ukrainas konflikta dēļ īsā laikā būtiski pieauga politiskie riski, mūsu finansētāji, Skandināvijas banku sindikāts, ieteica samazināt finansējumu šajā reģionā. (..) Bija liels spiediens no bankām, un birža bija viena no alternatīvām, kā varējām kompensēt finansējuma samazinājumu. Kas notika? Pēc tam, kad diezgan īsā laikā biržā piesaistījām finansējumu no malas un bija pozitīvi pusgada rezultāti, atguvām finanšu uzticību. Paradoksāli, bet finanšu iestādes sastājās rindā, un šobrīd sindikātā ir četras Skandināvu bankas, kas savā starpā konkurē, lai piedāvātu lielāku finansējuma daļu."2
Tāpat jāņem vērā arī banku sektorā notiekošās pārmaiņas banku darbības modelī, kas visticamāk turpināsies arī nākotnē.
Ko tas nozīmē Latvijas uzņēmumiem? Ir jādomā par alternatīviem finansējuma avotiem. Viena no šādām alternatīvām ir finansējuma piesaiste biržā, t.i., uzņēmuma akciju vai obligāciju emisija un pārdošana investoriem, kam seko emitēto vērtspapīru iekļaušana biržā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.