11. Jūnijs 2019 /NR. 23 (1081)
Intervija
Vispārējie tiesību principi un cilvēces sirdsapziņa kā starptautisko tiesību pamats
Starptautiskās tiesas tiesnesis Antoniu Augūštu Kansādu-Trindāde intervijā Vijai Kalniņai un Kristapam Tamužam
Foto: Aiga Dambe

No 2019. gada 13. maija līdz 14. maijam pēc Satversmes tiesas aicinājuma oficiālā vizītē Latvijā viesojās Starptautiskās tiesas tiesnesis Antoniu Augūštu Kansādu-Trindāde (Antônio Augusto Cançado Trindade). 14. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā A.A. Kansādu-Trindāde uzstājās ar vieslekciju "Starptautiskās tiesas: to kopīgā misija nodrošināt taisnīgumu", kā arī kopā ar Satversmes tiesas tiesnešiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas Tautas grāmatu plauktam dāvināja sev nozīmīgas grāmatas. Savas vizītes ietvaros tiesnesis A.A. Kansādu-Trindāde rada arī iespēju sniegt interviju žurnālam "Jurista Vārds", izklāstot savus uzskatus par dažādiem starptautisko tiesību jautājumiem, kā arī daloties pārdomās par lietām, kuru izskatīšanā viņš bijis iesaistīts gan Amerikas Cilvēktiesību tiesā, gan Starptautiskajā tiesā.

Raksturojiet, lūdzu, pašreizējo situāciju starptautiskajās publiskajās tiesībās. Kuras, jūsuprāt, ir šā brīža galvenās aktualitātes?

Starptautisko publisko tiesību tvērums ir paplašinājies, tāpēc tās saskaras ar jaunām problēmām un izaicinājumiem. Šobrīd mums nākas saskarties ar tādiem jautājumiem kā vides aizsardzība, starptautisko krimināltiesību attīstīšana, cilvēktiesību aizsardzība starptautiskā līmenī, dekolonizācija un tās mūsdienu aspekti, jūras tiesības, kā arī dažādiem citiem aspektiem, piemēram, kompensāciju regulējumu, prevenciju, pagaidu aizsardzības līdzekļiem, starptautisko paražu tiesību veidošanās jaunām perspektīvām. Ir bijusi tālāka attīstība jautājumos, kur jau ir rasts risinājums, kā arī ir pavisam jauni izaicinājumi, kā starptautisko humanitāro tiesību attīstība. Ir ļoti daudzi aspekti, kuros starptautiskās tiesības ir paplašinājušās, un jauni izaicinājumi, ar ko jāsaskaras starptautisko tiesību subjektiem.

Gatavojoties šai intervijai, es runāju ar dažiem draugiem, kas strādā cilvēktiesību jomā, un vairāki no viņiem jūs raksturoja kā starptautisko publisko tiesību vizionāru. Ja es jums kā vizionāram jautātu, kas ir starptautisko tiesību nākotnes perspektīvas, kā jūs atbildētu, kuros virzienos tās attīstīsies?

Pirmkārt, esmu priecīgs dzirdēt, ka ir cilvēki, kas mani redz kā vizionāru. Starptautisko tiesību tēvi bija vizionāri, jo viņi domāja par tagadni un nākotni, kā regulēt attiecības, lai tās atbilstu tiesiskumam. Un viņi jautājumu risinājumus attīstīja saskaņā ar cilvēces vērtībām un starptautiskās sabiedrības mērķiem. Tas ir ļoti labs virziens, kuru attīstīt, un tas ir tas, ko es jau daudzus gadus esmu darījis. Ir ļoti svarīgi paturēt prātā starptautisko tiesību mantojumu un pēdējo desmitgažu sasniegumus, jo šobrīd mēs saskaramies ar jauniem izaicinājumiem.

Šobrīd, 2019. gadā, mēs saskaramies ar grūtībām, ar noteiktām iniciatīvām nojaukt daudz no tā, kas līdz šim ticis izveidots. Ir ļoti svarīgi saglabāt universālistu skatījumu un novērtēt daudzpusējo sadarbību.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties