11. Jūnijs 2019 /NR. 23 (1081)
Tiesību politika
Valstij nav vajadzīgi tiesneši, kuri spēj izskatīt tikai maza apmēra prasības
4
Jānis Neimanis
Satversmes tiesas tiesnesis  

Diskusijas par ekonomisko tiesu izveidi pamatā ir atšķirīgi uzskati par to, kā uzlabot tieslietu sistēmas darbību, lai samazinātu lietu izskatīšanas ilgumu un paaugstinātu tiesu nolēmumu stabilitāti. Šāda diskusija ir vietā, jo tiesa ir sabiedrības kopējais resurss. Kā tāds tas ir ierobežots – finansiālā, personāla u.c. ziņā. Atbilstoši Eiropas Komisijas datiem jau šobrīd tiesnešu skaits Latvijā attiecībā pret iedzīvotāju skaitu ir ievērojams, bet izskatīto lietu skaits neliels. Tātad ir pamats uzskatīt, ka šis sabiedrības resurss būtu izmantojams efektīvāk.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Dace Milberga
14. Jūnijs 2019 / 18:01
1
ATBILDĒT
Paldies Neimaņa kungam par vienkāršu un saprātīgu viedokli. Šo, manuprāt, var attiecināt uz katru juristu tiesu varā: "Būtiskāk ir, lai jurists spētu orientēties tiesību nozares pamatprincipos, bet detalizētu informāciju zinātu kur un kā iegūt. Līdzīgi arī ikvienam tiesnesim neatkarīgi no tā, vai ikdienā viņš skata administratīvās lietas vai civillietas, ir jābūt zināšanām krimināltiesībās un otrādi."

Jo augstāka būs mūsu kvalitātes latiņa, jo lielāka iespēja, ka to sasniegsim.
BOSS
12. Jūnijs 2019 / 11:28
0
ATBILDĒT
Pievienojos autora viedokli. Tomēr vēlos papildināt, ka citur eiropā nav tādas problēmas ar krimināllietu atlikšanām kā tas ir pie mums. Kaut vai kaimiņos Lietuvā,Čehijā, Zviedrijā šāda situācija nav iedomājama. Respektīvi būtu jābūt tā - ja advokāts nevar ierasties uz tiesas noteikto sēdi, tad advokāts sūta savu palīgu, vai kolēģi, vai izvērtē, kurš no viņa klientiem ir primārs attiecībā pret otru. Tas, kas notiek šobrīd krimināllietu izskatīšanā ir absurdi, nākamo tiesas sēdi nosaka advokāts nevis tiesnesis. Manā ieskatā, pie tik ievērojojamā advokātu skaita Latvijā tā nedrīkst būt.
ZAB Amicus Curiae SIA
11. Jūnijs 2019 / 20:54
2
ATBILDĒT
Šoreiz (nespēju pats sev noticēt) pilnībā pievienojos Neimaņa kungam. Gandrīz pilnībā, jo uzskatu, ka tiesnešu iecelšana amatā uz mūžu ir novecojie tiesnešu neatkarības nodrošināsanas mehānisms.
Uzskatu, ka par tiesnešiem ir jāstrādā labākajiem no labākajiem - ar attiecīgu algu un sociālajām garantijām. Ar vienkāršām procedūrām, kuras papildina t.s. advokāta process un no tā izrietošās advokāta papildus tiesības, tostarp, nopratināt lieciniekus, komunicēt ar tiesnesi konkrētā formātā un apstākļos, piemēram, saskaņot tiesas sēdes datumu, procesa veidu, saņemt rezolūcijas veidā pieņemta nolēmuma motivācijas mutisku izklāstu, u.t.t. Procesiem jābūt vienoāršiem un efektīviem.
Tikai ne jaunas tiesas!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties