Tieslietu ministrija sadarbībā ar Rīgas Juridisko augstskolu 17. jūlijā rīkoja diskusiju "Vai ir pienācis laiks specializētai tiesai?", un pēc tās norises kļuva skaidrs, ka tas vairs nav retorisks jautājums, bet gan mērķtiecīga apņemšanās, ko nozares tiesībpolitikas veidotājs vēlas īstenot jau tuvākajos gados. Šai idejai joprojām ir oponenti, arī tiesu sistēmai piederīgo rindās, taču tieslietu ministrs Jānis Bordāns pauž, ka ieklausās kritikā, bet neviens no pagaidām izskanējušajiem argumentiem vai riskiem, viņa vērtējumā, nav tāds, kas nebūtu risināms, līdz ar to objektīvi nepārvaramu šķēršļu idejas īstenošanai nav. Vienlaikus gan ir skaidrs, ka šādas tiesas izveide paver ļoti plašu darāmo darbu sarakstu un tikai ar Tieslietu ministrijas apņemšanos un aktivitātēm tam noteikti nepietiks.
Ierosme par specializētas tiesas izveidi noteiktu kategoriju lietu – sarežģīti komercstrīdi, smagi finanšu un koruptīvie noziegumi – iztiesāšanai nav jauna un dažādās diskusijās izskanējusi daudzkārt, taču daudz konkrētākas aprises tā ieguva pēc iekļaušanas deklarācijā par Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību. Attiecīgi šā gada pavasarī Tieslietu ministrija izstrādājusi konceptuālo ziņojumu "Par ekonomisko lietu tiesas izveidi", un šis priekšlikums jūnija sākumā tika prezentēts un apspriests Tieslietu padomē, bet tā izskatīšana valdībā vēl nav bijusi. Tādējādi Ministru kabinets šajā jautājumā savu nostāju vēl nav paudis, bet priekšlikuma izvērtējums Tieslietu padomes sēdē raisīja kritiskas diskusijas un balsojumā klātesošo vairākums ieceri noraidīja.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.