24. Septembris 2019 /NR. 38 (1096)
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgais intelekts (algoritmi) tiesās un prognostisku lēmumu taisnīgums
Dr. iur.
Irēna Kucina
LU Juridiskās fakultātes asociētā profesore, Valsts prezidenta padomnieku biroja vadītāja, Valsts prezidenta padomniece tiesiskuma un ES tiesību politikas jautājumos 

Tehnoloģiju inovācijas paver debates par būtisku demokrātiskas sabiedrības pamatprincipu – lēmumu leģitimitāti. Starp sabiedrību, kura dzīvo ar likumu noregulētā tiesiskajā telpā, un tiesnesi pastāv savstarpējās uzticēšanās attiecības, kas balstītas paļāvībā, ka attiecības starp indivīdu un valsts varu ir noregulētas ar sabiedrisko līgumu, kas noteic visu iesaistīto pušu tiesības un pienākumus nolūkā pārstāvēt sabiedrības kopējās intereses.

Vai šādā sabiedriskajā līgumā ir iespējams iekļaut algoritmu, kas pieņem lēmumu? Un kuras varētu būt tās inovācijas, kas garantē efektivitāti, tiesisko drošību un pieejamību tiesai?

Algoritmi tiesās, to iespējamā kvalifikācija

Britu zinātnieki ir publicējuši pētījumu, kurā aplūkots algoritms, kas spēj prognozēt Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) pieņemto nolēmumu rezultātus.1 Automatizētās sistēmas veiktā prognoze 80 % gadījumu sakrita ar gandrīz 600 ECT spriedumos pieņemtajiem lēmumiem.

Pasaulē mākslīgais intelekts ir attīstījies daudzās nozarēs. Vairākās pasaules valstīs ir tapuši mēģinājumi radīt īpaši tiesu sistēmai pielāgotus algoritmus. Arī Eiropā ir vairāki piemēri algoritmu ieviešanai tiesu sistēmā.

Apvienotajā Karalistē tiesu administrācija attīsta automatizētu tiešsaistes instrumenta ieviešanu civillietās par maza apmēra prasījumiem. To dēvē par strīdu risināšanu tiešsaistē.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties