29. Oktobris 2019 /NR. 43 (1101)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prejudiciāla negatīvā atzīšanas prasība civilprocesā: judikatūras atziņas
9
Mg. iur.
Konstantīns Vaivods
Augstākās tiesas Civillietu departamenta senatora palīgs 

Tiesu praksē arvien ir sastopami gadījumi, kad vispārējās jurisdikcijas tiesā tiek celta kāda prejudiciāla negatīvā atzīšanas prasība. Piemēram, kāds dzīvokļa īpašnieks nepiekrīt mājas apsaimniekotāja atsūtītajam mēneša rēķinam, jo tajā, viņaprāt, nepamatoti norādīta maksājamā summa par kādu pakalpojumu, un šis dzīvokļa īpašnieks ceļ tiesā prasību, lūdzot atzīt attiecīgo rēķina pozīciju par spēkā neesošu. Vai šādu prasību celšana ir pieļaujama mūsdienu civilprocesā saskaņā ar Civilprocesa likumu?1 Tas ir jautājums, uz kuru tiesām laiku pa laikam jāatbild.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Skumja judikatūra
3. Novembris 2019 / 22:25
4
ATBILDĒT
Paldies par centību, bet nevajadzēja. Ja šis ir mēģinājums atslogot tiesu sistēmu, tad vismaz manuprāt, tas ir nožēlojams.
Pievienojos Kārkliņa kunga rakstā paustajam viedoklim.
Autoram par šo rakstu vajadzētu izrakstīt rēķinu, un tad izplatīt ziņas, ka viņš ir negodprātīgs parādnieks un ilgstoši nemaksā.
Kabacis
31. Oktobris 2019 / 11:32
2
ATBILDĒT
Ikviens gadījums, kad tiesa aizsūta prasītāju prom no tiesas ar paskaidrojumu, ka "viņam nav aizskarto tiesību" iedragā attiecīgā cilvēka uzticību tiesai un valsts varai kopumā.

Nav jau tā, ka ar nepamatotu rēķinu, brīdinājumu utt. vispār nebūtu aizskartas nekādas prasītāja tiesības. Mēs visi iekšēji apzināmies šāda tiesību aizskāruma esamību, pretējā gadījumā nebūtu neskaitāmu diskusiju par to vai negatīvā atzīšanas prasība ir pieļaujama.

Problēma ir tajā, ka judikatūra neatzīst konkrētās aizskartās tiesības esamību. Bet arī šī motivācija ir diskutabla:

piemēram, vai starp pusēm noslēgts apsaimniekošanas līgums neuzliek pienākumu apsaimniekotājam izrakstīt pamatotu rēķinu? Un, ja uzliek, tad vai nepamatota rēķina izrakstīšana un nosūtīšana nav rēķina adresāta tiesību aizskārums?
Kristaps
30. Oktobris 2019 / 13:53
2
ATBILDĒT
Vai nepamatots rēķins patiešām neaizskar adresāta tiesības un aizskar tikai ar brīdi, kad vēršas tiesā, prasot tā piedziņu? Vai šī nebūtu tomēr arhaiska un arī gramatiska CPL 1.panta iztulkošana?

Arhaiska, jo šodien personu aizskar ne vien tiesvedības uzsākšana, bet pat pašas informācijas par neapmaksātu rēķinu esamība/parādīšanās. Nav šaubu, ka rēķins nerada parādsaistību, taču informācija par neapmaksātu rēķinu var būt pamats, piemēram, bankai atteikt kredītu vai citu sadarbību.

Un, no otras puses. Vai nepamatots pieprasījums maksāt naudu patiešām neaizskar personas nemantisku labumu, teiksim, mieru, drošības sajūtu, paredzamību un tādējādi neatbilst morālam kaitējumam? Te pat ir pussolis līdz krimināli sodāmai darbībai - izspiešanai, kas arī ir pieprasījums bez tiesiska pamata atdot mantu, bet vēl tikai ar atbilstošu piedraudējumu vai darbību.

Tāpat, vai liedzot civilprocesuālu aizsardzību nepamatotu rēķinu adresātiem, faktiski netiek veicināta negodprātība, jo rēķinu izrakstītājs zina, ka civiltiesiskas sekas, piemēram, zaudētas tiesvedības veidā par rēķina atzīšanu par spēkā neesošu, nedraud, bet tajā pat laikā statistiski vismaz kāda daļa nepamatotus rēķinus saņēmušie tos arī samaksās. Šis pēdējais ir īpaši uzskatāms tieši namu pārvaldīšanā, kur salīdzinoši nelielas, bet nepamatotas summas lielākā daļa adresātu parasti samaksās, bet tikai atsevišķi adresāti veltīs laiku un pūles, lai censtos tos novērst.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties