19. Novembris 2019 /NR. 46 (1104)
Skaidrojumi. Viedokļi
Turpinot par pierādījumu pieļaujamības praktiskajiem aspektiem
Mg. iur.
Oskars Kulmanis
Zvērināta advokāta palīgs ZAB "Iustus" 

Autors turpinās aplūkot iepriekšējā rakstā (Jurista Vārds, 04.06.2019., Nr. 22) iesākto tematu par pierādījumu pieļaujamības aspektiem. Pirmajā rakstā tika analizēti pierādījumu pieļaujamības teorētiskie aspekti, kā arī iesākta pierādījumu pieļaujamības praktisko aspektu analīze, izvērtēti Kriminālprocesa likuma1 (turpmāk – KPL) 130. panta otrās daļas 1. un 2. punktā noteiktie gadījumi, atbilstoši kuriem par nepieļaujamām un pierādīšanā neizmantojamām atzīstamas tādas ziņas par faktiem, kuras iegūtas, izmantojot vardarbību, draudus, šantāžu, viltu vai spaidus. Ņemot vērā, ka pierādījumu iegūšanā un to pārbaudē kriminālprocesā arvien pastāv kā praktiskas, tā arī normatīvas problēmas, šajā rakstā autors sīkāk apskatīs KPL 130. panta otrās daļas 3. punktā minēto, kas ir pamats, lai šādā veidā iegūtus pierādījumus atzītu par absolūti nepieļaujamiem un pierādīšanā neizmantojamiem.

Kā viens no nosacījumiem, kas attiecas uz KPL 130. panta otrās daļas 3. punktā norādīto gadījumu un ir pamats pierādījumu atzīšanai par nepieļaujamiem un to izslēgšanai no pierādījumu kopuma, ir KPL noteiktās kārtības neievērošana par izmeklēšanas darbību veikšanu izņēmuma gadījumos vai neatliekamības kārtībā. Neraugoties uz to, ka klasiski pierādījumu pieļaujamības apstrīdēšana un izvērtēšana notiek tiesas sēdē, veicot pierādījumu pārbaudi, ar KPL spēkā stāšanos tajā tika iekļauts jauns aspekts, kas atsevišķos gadījumos izmeklēšanas tiesnesim vēl pirmstiesas kriminālprocesa laikā dod tiesības izvērtēt iegūto pierādījumu pieļaujamību.2

Kaut arī KPL 163. panta otrajā prim daļā attiecībā uz apskates izdarīšanu izņēmuma gadījumā nav norādīts, ka izmeklēšanas tiesnesis veic izdarītās apskates tiesiskuma un pamatotības pārbaudi, kā arī lemj par iegūto pierādījumu pieļaujamību, tas saprotams, lasot KPL 163. panta otro prim daļu, 180. panta piekto daļu, kā arī 214. panta otro daļu sistēmiski. Respektīvi, veicot izmeklēšanas darbību izņēmuma vai neatliekamības gadījumā, kontrolējot tās tiesiskumu un pamatotību, izmeklēšanas tiesnesis jau pirmstiesas kriminālprocesā var atzīt iegūtos pierādījumus par nepieļaujamiem, ja tiek konstatēts, ka izmeklēšanas darbība veikta, kaut arī nav pastāvējuši apstākļi, kas pamato tās neatliekamību.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – ECT), izskatot pieteikumu lietā pret Latviju, ir vērtējusi neatliekamā gadījumā veiktas kratīšanas pamatotību. ECT konstatēja, ka konkrētajā gadījumā lēmumā par kratīšanu tās neatliekamība tika pamatota vienīgi ar vispārīgu un formālu norādi, ka tā veicama, lai novērstu meklējamo pierādījumu iznīcināšanu, slēpšanu vai bojāšanu. Izvērstāks paskaidrojums vai atsauce uz konkrētiem faktiem vai citām norādēm lēmumā netika ietverta. ECT norādīja, ka no lietas materiāliem nebija saprotams, kas pamatoja lēmumā par kratīšanu norādīto neatliekamību. ECT uzsvēra, ka jebkura kratīšana, kas attiecas uz žurnālistam piederošu datu glabātavu, portatīvo datoru, ārējo cieto disku, atmiņas karšu un flešatmiņu izņemšanu, vienmēr raisa jautājumu par to, ka žurnālista tiesības uz vārda brīvību, t.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties