Tieslietu ministrija ir izstrādājusi un nodevusi sabiedrības apspriešanai likumprojektu "Grozījumi Prokuratūras likumā" un likumprojektu "Grozījumi likumā "Par tiesu varu"".1 Anotācijā norādīts, ka abu normatīvo aktu projektu mērķis ir pilnveidot ģenerālprokurora atlases procesu, nosakot, ka kandidātu turpmāk izvēlas kolektīva institūcija – Tieslietu padome. Līdz šim to darīja Augstākās tiesas priekšsēdētājs vienpersoniski.
Ivars Bičkovičs Par priekšlikumiem mainīt ģenerālprokurora amata kandidātu izvirzīšanas kārtību Tieslietu ministra priekšlikumus grozījumiem ģenerālprokurora amata kandidātu izraudzīšanās procesā Tieslietu padome plāno skatīt 16. decembra sēdē. Manuprāt, daļa priekšlikumu būtu atbalstāmi, bet daļai būtu nepieciešams autoru izvērstāks skaidrojums, argumenti un diskusija. Atbalstu Tieslietu padomes lomas paplašināšanu. Jāatzīmē, ka arī šobrīd ir paredzēts Tieslietu padomes galavārds ģenerālprokurora amata kandidāta virzīšanai apstiprināšanai Saeimā – proti, Augstākās tiesas priekšsēdētājam virzāmais kandidāts jāsaskaņo ar Tieslietu padomi. Augstākās tiesas priekšsēdētājs nevar virzīt apstiprināšanai kandidātu, kuru neatbalsta Tieslietu padome. Plašāk būtu diskutējami šādi priekšlikumi. Par kandidātu virzīšanu. Šobrīd Augstākās tiesas priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, Augstākās tiesas plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru. Jaunajā kārtībā paredzēta tikai viena iespēja – savu kandidatūru piesaka pats kandidāts. Manuprāt, šādi jaunā kārtība nevis paplašinās, bet sašaurinās piemērotu amata kandidātu loku. Jo ne visi, kas būtu atbilstoši šim amatam, būs tik ambiciozi, ka paši pieteiksies. Negribētu piekrist ministram, ka koleģiālās institūcijas, kam šobrīd dotas tiesības izvirzīt kandidātus, var dēvēt par "amatpersonu grupām", kas virzītu sev vēlamus kandidātus. |
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.