Gatavojoties reformai administratīvās atbildības jomā, vairākas institūcijas, piemēram, Rīgas pilsētas būvvalde, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija un Daugavpils pilsētas pašvaldības policija, ir vērsušās Tieslietu ministrijā ar lūgumu sniegt skaidrojumu par jaunās kārtības piemērošanu kontekstā ar reālām prakses situācijām. Atgādinot, ka normatīvie akti Tieslietu ministrijai neparedz tiesības veikt to oficiālu interpretāciju un iestādes sniegtajai informācijai nav saistoša rakstura, ministrijas eksperti iespēju robežās tomēr ir snieguši viedokli saistībā ar tai iesūtītajām vēstulēm. Arī "Jurista Vārds" ir saņēmis interesentu jautājumus, tādēļ sadarbībā ar Tieslietu ministriju vienā materiālā ir apkopoti visi šie jautājumi, pēc iespējas sniedzot arī atbildes, jo līdzīgas neskaidrības var būt arī citiem tiesību piemērotājiem. Vienlaikus jānorāda, ka tie jautājumi, uz kuriem izvērstas atbildes pēc būtības jau atspoguļojas kādā no šī speciālizdevuma rakstiem, šajā apkopojumā atkārtoti nav ietverti.
Jautājums: Kontrolējot būvniecību un būvju ekspluatācijas atbilstību normatīvo aktu prasībām, būvvaldes būvinspektoriem atbilstoši Būvniecības likumam ir tiesības apsekot būves un būvlaukumus būvdarbu laikā, lai kontrolētu būvdarbus, kā arī ir tiesības apmeklēt fiziskajām un juridiskajām personām piederošās vai to lietošanā esošās būves un atsevišķas telpas, lai kontrolētu ekspluatācijas atbilstību normatīvajiem aktiem, tai skaitā patvaļīgas būvniecības esamību un būves drošumu. Par katru būves pārbaudi būvinspektoram ir jāsagatavo atzinums. Šādos būvvaldes būvinspektoru atzinumos var tikt fiksēta arī patvaļīga būvniecība, tātad vienlaikus var tikt fiksēts administratīvais pārkāpums, līdz ar to šāds būvvaldes būvinspektoru atzinums vienlaikus var būt kā pierādījums administratīvā pārkāpuma lietā, kas iegūts pirms lēmuma pieņemšanas par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.