24. Marts 2020 /NR. 12 (1122)
Juristu likteņi
Otīlija Ķempele un Olga Dzelzīte: Latvijas pirmās advokātes
Mg. iur.
Vija Kalniņa
LU Juridiskās fakultātes doktorante 

Tieslietu nozare vēsturiskajos avotos tiek norādīta kā tāda, kurā sievietei ir bijis visgrūtāk iekļūt.1 Amerikas Savienotajās Valstīs (turpmāk – ASV) pirmā sieviete Arabella Mansfīlda Aiovas advokatūrā tika uzņemta jau 1869. gadā, taču Eiropā pirmā sieviete, kas kļuva par advokāti, bija rumāniete Sarmisa Bilecesco, kura pēc doktora studijām Francijā 1890. gadā atgriezās Rumānijā, kur viņa tika uzņemta zvērinātu advokātu skaitā.2 Pašā Francijā pirmās sievietes par zvērinātām advokātēm kļuva tikai 1900. gadā.3 Arī Latvijā 20. gadsimtā sievietes sāka strādāt sākumā par zvērināta advokāta palīdzēm, bet vēlāk arī par zvērinātām advokātēm. Ievērojamākās no tām bija Otīlija Ķempele un Olga Dzelzīte, kuras ne tikai sevi pierādīja zvērināta advokāta darbā, bet bija arī sabiedrībā mīlētas savas personības un sabiedrisko aktivitāšu dēļ.

Sieviešu tiesību kļūt par zvērinātām advokātēm attīstība Latvijā

Sieviešu tiesību kļūt par zvērinātām advokātēm attīstība ir cieši saistīta ar piekļuves izglītībai attīstību, jo izglītība un noteikta prakse arī toreiz bija priekšnoteikums, lai varētu kļūt par zvērinātu advokātu vai zvērināta advokāta palīgu.

20. gadsimta sākumā sievietēm bija pieejama augstākā izglītība medicīnas, vēstures, filoloģijas un dabas zinātnēs. Taču iespēja studēt tieslietas un teoloģiju sievietēm bija liegta, jo likums neļāva sievietēm strādāt tieslietu resorā.4 Taču pēc kāda laika tika nodibināti privāti augstākās juridiskās izglītības kursi sievietēm, kuri guva plašu atsaucību, neskatoties uz to, ka tiesību strādāt tieslietu resorā sievietēm joprojām nebija.5 Tomēr piekļuve juridiskajai izglītībai noteikti bija nozīmīgs solis ceļā uz sieviešu tiesībām kļūt par zvērinātām advokātēm.

Stāsts par sieviešu tiesībām iestāties advokatūrā Latvijā ir nesaraujami saistīts ar Krievijas advokatūrā notiekošo attīstību, jo šī diskusija aizsākās pirms Latvijas valsts nodibināšanas. Sabiedrībā jautājums par sieviešu iespējām iestāties advokatūrā aktualizējās ap 1908. gadu, kad šis jautājums tika plašāk apspriests likumdevēja un advokatūras iestāžu ietvaros.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties