19. Maijs 2020 /NR. 20 (1130)
Tiesību prakse
Kaitējuma kompensācija cietušajam noziedzīgā nodarījumā, kas saistīts ar ceļu satiksmes un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu

Ilustrējot šī žurnāla "Jurista Vārds" numura tēmai veltītos rakstus
(6.–25. lpp.), redakcija piedāvā lasītājiem fragmentu no Senāta Krimināllietu departamenta 2020. gada 21. janvāra lēmuma lietā SKK-1/2020. Pilns nolēmuma teksts pieejams Augstākās tiesas mājaslapas sadaļā "Judikatūra".

[..] [11] Senāts konstatē, ka apelācijas instances tiesa ir nepareizi piemērojusi OCTA likuma 15. panta pirmo daļu un ir pārkāpusi Kriminālprocesa likuma 564. panta ceturto daļu.

[11.1] OCTA likuma 15. panta pirmā daļa (likuma redakcijā līdz 2013. gada 31. decembrim) noteica, ka, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, apdrošinātājs, kurš apdrošinājis zaudējumu nodarījušā transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību, vai Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (ja apdrošināšanas atlīdzība izmaksājama no Garantijas fonda) sedz zaudējumus, nepārsniedzot noteikto apdrošinātāja atbildības limitu:

– personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai – līdz 5 000 000 euro ekvivalentu latos saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto valūtas maiņas kursu dienā, kad pieņemts lēmums par apdrošināšanas atlīdzības izmaksu, neatkarīgi no cietušo personu skaita;

– mantai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai – līdz 1 000 000 euro ekvivalentu latos saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto valūtas maiņas kursu dienā, kad pieņemts lēmums par apdrošinātāja atlīdzības izmaksu, neatkarīgi no trešo personu skaita.

Atbilstoši OCTA likuma 19. pantā (likuma redakcijā līdz 2013. gada 31. decembrim) noteiktajam personai nodarītie zaudējumi šā likuma izpratnē ir:

– ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie materiālie zaudējumi sakarā ar cietušās personas ārstēšanu, pārejošu darbnespēju, darbspēju zaudējumu, nāvi;

– ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie nemateriālie zaudējumi, kas saistīti ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar cietušās personas fizisku traumu, sakropļojumu, invaliditāti, apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi vai šo personu 1. grupas invaliditāti.

Ar grozījumiem, kas šajās tiesību normās izdarīti ar 2013. gada 19. septembra likumu "Grozījumi Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā" (turpmāk arī – Grozījumi OCTA likumā), kas stājās spēkā 2014. gada 1. janvārī, OCTA likuma 15. panta pirmajā daļā izslēgts teksts par šajā tiesību normā norādītā kompensācijas limita konvertāciju latos, savukārt šā likuma 19. pants ar 2019. gada 14. marta likumu "Grozījumi OCTA likumā", kas stājās spēkā 2019. gada 1. maijā, papildināts pēc vārdiem "materiālie zaudējumi" ar vārdiem "mantiskie zaudējumi" un pēc vārdiem "nemateriālie zaudējumi" ar vārdiem "morālais kaitējums".

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties