16. Jūnijs 2020 /NR. 24/25 (1134/1135)
Skaidrojumi. Viedokļi
Mediācija – viens no ģimenes strīdu risināšanas līdzekļiem
Evija Timpare
Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta juriste 

Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 6. pants nosaka, ka "ikvienam ir tiesības uz taisnīgu un atklātu lietas izskatīšanu saprātīgos termiņos". Uz tiesvedības savlaicīgumu kā mērķi, kas tiesām jāsasniedz, un kā vienu no būtiskiem tiesiskuma elementiem ir norādījuši arī Eiropas Padomes Komitejas tiesu efektivitātei (turpmāk – CEPEJ) eksperti 2018.  gadā Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā projekta "Justīcija attīstībai" ietvaros veiktā Latvijas tieslietu sistēmas novērtējumā.

Lai gan situāciju Latvijā attiecībā uz tiesu noslogotību un tiesvedību garumu kopumā CEPEJ eksperti novērtējuši kā labu un atbilstošu, vienlaikus kā viens no rīkiem, kura virzienā eksperti ieteikuši raudzīties tiesu sistēmas efektivitātes uzlabošanai, ir pirmstiesas vienošanās, agrīnas vienošanās, mediācijas un samierināšanas veicināšana.

Jau vairākus gadus viena no Tieslietu ministrijas prioritātēm ir mediācijas kā mūsdienīgas ārpustiesas strīdu risināšanas metodes izmantošanas veicināšana.

Uz mediāciju Tieslietu ministrija raugās ne vien kā uz atbilstošu un mūsdienīgu ceļu, kādā risināt konfliktus, bet arī kā uz instrumentu, lai mazinātu tiesu noslodzi un veicinātu tiesvedību pabeigšanu īsākos termiņos. Gadījumos, kad konflikts skar pušu attiecības (piemēram, ģimenes lietās vai lietās, kas skar nepilngadīgu bērnu intereses), konflikta atrisināšana tieši ar mediācijas palīdzību abpusēja dialoga ceļā, nevis ar autoritatīvu tiesas lēmumu var būt pušu interesēm labvēlīgāka un mazināt risku konflikta turpināšanai arī pēc strīda izskatīšanas tiesā. Turklāt konflikta atrisināšana caur mediāciju pusēm var būt ātrāka un lētāka nekā tiesvedība vairākās instancēs.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties