4. Augusts 2020 /NR. 31 (1141)
Skaidrojumi. Viedokļi
Autortiesību uz pasūtītu datorprogrammu saglabāšanas iespējas
Mareks Reders
VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes izmeklētājs 

Datorprogrammu eksports no Latvijas kopš 2000. gada ir palielinājies 25 reizes1 un 2020. gadā var sasniegt vienu miljardu eiro. Latvijā nav radīta neviena līdzvērtīgi atpazīstama datorprogramma kā Igaunijā radītā datorprogramma Skype, tomēr datorprogrammu eksporta apjomā esam Igauniju apsteiguši jau pirms pieciem gadiem. No Latvijas visbiežāk eksportē pēc pasūtījuma radītas datorprogrammas. Tā kā nav vispārpieņemta viedokļa par iespējām saglabāt autortiesības uz pasūtītu datorprogrammu, autora ieskatā, jāveicina diskusija par šo Latvijas tautsaimniecībai būtisko jautājumu.

Jautājums par autortiesībām uz pasūtītu datorprogrammu ir aktuāls ne vien tautsaimniecības, bet arī valsts pārvaldes jomā. Valsts pārvaldē izmantotās datorprogrammas (turpmāk – valsts informācijas sistēmas vai VIS) ir būtiska valsts pārvaldes sastāvdaļa un efektivitātes uzlabošanas instruments. VIS programmēšanu valsts pārvalde iepērk kā ārpakalpojumu un līgumos bieži paredz, ka programmētājs saglabā autortiesības uz VIS. Tā kā VIS programmēšana nav iespējama bez aktīvas valsts pārvaldes iestādes dalības, tad ir būtiski saprast, uz kurām VIS sastāvdaļām vai VIS var attiecināt programmētāja autortiesības. Autortiesību uz VIS sastāvdaļām nodalīšanas grūtības veido gan tehniski un ekonomiski, gan juridiski apstākļi. Piemēram, sakarā ar C+ programmēšanas valodas un PHP programmēšanas valodas izveidi nav iespējams nodalīt pirmkoda un objektkoda datorprogrammas.

Autora interesi par autortiesībām uz pasūtītām datorprogrammām radīja programmēšanas uzņēmuma strīds ar valsti par valsts budžetā nomaksājamo pievienotās vērtības nodokli. Strīda būtība ir šāda – valsts noslēdza līgumu ar uzņēmumu A par VIS programmatūras iz­strādi. Līgumā tika paredzēts, ka uzņēmums A saglabās autortiesības uz VIS programmatūru. Vēlāk uzņēmums A par VIS programmatūras izstrādi noslēdza līgumu ar uzņēmumu B. Programmētāju uzņēmumam B līguma ar uzņēmumu A izpildei nebija, tāpēc līgumu izpildes laikā uzņēmuma A programmētāji pārgāja strādāt uz uzņēmumu B. Darba vietu uzņēmums B jaunajiem darbiniekiem (programmētājiem) nenodrošināja, darbs notika darbinieku izvēlētā vietā un laikā. Līgumi tika izpildīti, samaksu no valsts par izstrādāto VIS programmatūru un pievienotās vērtības nodokli uzņēmums A un tālāk uzņēmums B saņēma.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Autortiesību likums
— likumi.lv —
Par A.Slakteri
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties