22. Septembris 2020 /NR. 38 (1148)
Tiesību politika
Valsts policijas tiesu eksperti lūdz pārvērtēt reformas lietderību un izpildes formu

Šā gada 14. jūlija Ministru kabineta sēdē tika izskatīts un pieņemts zināšanai Tieslietu ministrijas informatīvais ziņojums par tiesu ekspertīžu institūta reformas ieviešanas iespēju izvērtējumu,1 kas paredz izveidot vienotu tiesu ekspertīžu iestādi Tieslietu ministrijas padotībā – Valsts tiesu ekspertīžu birojam pievienojot Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroju. Reformu plānots veikt divos posmos, un, sekojot valdības lēmumam, Tieslietu ministrijai vēl ir jāsagatavo ziņojums par tās īstenošanas pasākumiem. Taču jau dažas nedēļas pēc Ministru kabineta lēmuma saistībā ar iecerēto tiesu ekspertīžu institūta reformu tika sagatavots Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes kolektīva (tiesu ekspertu) viedoklis,2 kas adresēts Ministru prezidentam, Valsts kancelejai, Valsts kontrolei, Valsts drošības dienestam u.c., kā arī publicēšanai iesniegts "Jurista Vārdam", un tajā pausta kritiska nostāja pret plānotajām izmaiņām, vienlaikus uzsverot, ka minētie eksperti iepriekš nav tikuši pienācīgi uzklausīti un sadzirdēti. Turpinājumā šis viedoklis pieejams arī "Jurista Vārda" lasītājiem, bet diskusija par plānoto reformu tiks turpināta kādā no nākamajiem žurnāla laidieniem.

Viedoklis par tiesu ekspertīžu institūta reformu

Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes (turpmāk – VP KP) kolektīvs dara zināmu, ka, iepazīstoties ar 2020. gada 14. jūlija valdības pieņemto lēmumu par tiesu ekspertīžu institūta reformu, kas paredz izveidot vienotu tiesu ekspertīžu iestādi Tieslietu ministrijas (turpmāk – TM) padotībā, Valsts tiesu ekspertīžu birojam (turpmāk – VTEB) pievienojot Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroju, Valsts policijas kriminālistikas jomas speciālisti – tiesu eksperti – vēlas pievērst uzmanību pašreizējai situācijai un iespējamām sekām, ko radītu labi un efektīvi darbojošās iestādes likvidācija un tās darbības un funkciju nodošana TM padotībā.

Mūsu iebildumi, argumenti un komentāri netika ņemti vērā, sagatavojot informatīvo ziņojumu "Par tiesu ekspertīžu institūta reformas ieviešanas iespēju izvērtējumu", kā arī uz Ministru kabineta (turpmāk – MK) sēdi netika aicināts neviens Valsts policijas (turpmāk – VP), ne arī VP KP pārstāvis vai kriminālistikas jomas speciālists.

VP KP ir VP struktūrvienība, kura uz pirmstiesas izmeklēšanas iestāžu, prokuratūras un tiesu pieprasījuma vai lēmuma pamata veic lietisko pierādījumu meklēšanu, izņemšanu, izpēti un sniedz eksperta atzinumus un izziņas, metodisko un informatīvo palīdzību pirmstiesas izmeklēšanas iestādēm un tiesai procesuālo darbību nodrošināšanai kriminālprocesos un civillietās. 2006. gadā VP KP ieguva Latvijas nacionālā akreditācijas biroja (turpmāk – LATAK) akreditāciju pēc ISO 17025 standarta prasībām. 2010. gadā VP KP kļuva par Eiropas tiesu ekspertīžu institūtu tīkla (ENFSI – European Network of Forensic Science Institutes) pilnvērtīgu biedru. VP KP eksperti aktīvi piedalās profesionālajās ENFSI darba grupu sanāksmēs, semināros, konferencēs, apmācībās, kursos.

VP KP ir lielākā tiesu ekspertīžu iestāde valstī. Tā veic 90 % visu tiesu ekspertīžu (izņemot tiesu medicīniskās ekspertīzes) pēc Valsts policijas pieprasījumiem un 10 % citu iestāžu un privātpersonu pieprasījumiem (Valsts ieņēmumu dienests, Ieslodzījuma vietu pārvalde, prokuratūra, tiesa, Finanšu policija, Iekšējais drošības birojs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk – KNAB) u.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties