15. Decembris 2020 /NR. 50 (1160)
Skaidrojumi. Viedokļi
Piezīmes par medicīniskās dokumentācijas vērtēšanu administratīvajā procesā tiesā
Mg. iur.
Laura Vigupe
Senāta Administratīvo lietu departamenta senatora palīdze 

Administratīvā tiesa skata plaša spektra publiski tiesiska rakstura strīdus starp valsti un privātpersonu. Šādos apstākļos tiesnesim jābūt spējīgam ne vien analizēt sarežģītu un liela apjoma informāciju, bet arī savu iespēju robežās jāorientējas visdažādāko nozaru jautājumos. Protams, padziļinātu izpratni par tiesību jautājumiem, kas attiecas uz konkrēto nozari, tiesnesis var iegūt, izvēloties specializācijas jomu. Tomēr lielai daļai tiesnešu agrāk vai vēlāk jāskata tādas lietas, kurās rakstveida pierādījumu vairumu veido medicīniskie dokumenti. Šie pierādīšanas līdzekļi satur lietas izskatīšanai nozīmīgus pierādījumus – informāciju par pieteicēja veselību, nereti izteiktu sarežģītos medicīniskos terminos, kuros personai bez medicīniskās izglītības var būt objektīvi grūti orientēties. Tāpat aktuāls jautājums ir par tiesas kompetenci lietās, kurās tiesiskuma kontrole jāveic tādiem administratīvajiem aktiem, kuru pamatā ir medicīnas nozares profesionāļu veikts medicīniskās dokumentācijas izvērtējums. Raksta mērķis ir sniegt ieskatu par tiesas kompetenci pierādījumu vērtēšanā lietās, kurās rakstveida pierādījumus pamatā veido medicīniskie dokumenti.

Medicīniskais dokuments kā pierādīšanas līdzeklis

Medicīniskie dokumenti par primārās un sekundārās veselības aprūpes saņemšanu, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu ir medicīniski ieraksti, kuros tiek iekļauta informācija, kas nodrošina pacienta atpazīstamību, apliecina diagnozi, pamato izmeklējumus un ārstēšanas metodes, kā arī precīzi ataino ārstēšanas rezultātus.1 Jāņem vērā, ka ierakstus tajos ir kompetentas veikt tikai ārstniecības personas,2 proti, personas, kam ir medicīniskā izglītība un kas nodarbojas ar ārstniecību.3

Administratīvā procesa likuma izpratnē medicīnisks dokuments ar nozīmi lietā ir rakstveida pierādījums – pierādīšanas līdzeklis, kas atbilstoši Administratīvā procesa likuma 167. pantam satur ziņas par faktiem, un šīs ziņas ar burtu, ciparu un citu rakstveida zīmju vai tehnisku līdzekļu palīdzību ierakstītas dokumentos, citos rakstos, kā arī attiecīgās ierakstu sistēmās. Pierādīšanas līdzeklis savukārt ir informācijas avots, no kura tiesa iegūst pierādījumus – informāciju, uz kuras pamata tālāk var izdarīt secinājumu par kādu faktu.4 Medicīniskā dokumentācija satur lietas izskatīšanai vitāli svarīgu informāciju daudzu lietu kategorijās, un tās objektīvai un pareizai novērtēšanai neapšaubāmi var būt izšķiroša nozīme taisnīgam lietas rezultātam.

Jāatzīst, ka lielākajā daļā gadījumu medicīnisko dokumentu vērtēšana īpaši neatšķiras no citu rakstveida pierādījumu vērtēšanas. Proti, tāpat kā jebkuru pierādījumu, arī medicīniskos dokumentus tiesai ir pienākums novērtēt atbilstoši Administratīvā procesa likuma 154.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties