Super omnia veritas (patiesība ir augstāka par visu). Atbilstoši kriminālprocesuālajam regulējumam izmeklētāja un uzraugošā prokurora sadarbības kvalitāte nosaka visa kriminālprocesa gala rezultātu, iespējas nodrošināt efektīvu Krimināllikuma normu piemērošanu un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē.
Saskaņā ar kriminālprocesuālo regulējumu Latvijā tikai prokurors ir tā amatpersona, kura pieņem lēmumu, vai ir pamatoti uzsākts kriminālprocess, tas ir, iegūtas tādas ziņas, kuras norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, un pastāv reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Prokurors ir arī amatpersona, kura lemj par nepieciešamību turpināt pirmstiesas izmeklēšanu. Prokurors arī izlemj jautājumu par kriminālprocesa izbeigšanas pamatotību.
Tikai prokurors ir tiesīgs personu saukt pie kriminālatbildības, ja izmeklēšanā savāktie pierādījumi norāda uz personas vainīgumu izmeklējamā noziedzīgā nodarījumā un viņš ir pārliecināts, ka iegūtie pierādījumi to apstiprina.
Šobrīd, pēc dažādu Kriminālprocesa likuma grozījumu pieņemšanas, prokurors arī pilda tiesas funkciju. Prokurors, izvērtējot krimināllietas apstākļus, personai var noteikt sodu, sagatavojot priekšrakstu par sodu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.