2. Marts 2021 /NR. 9 (1171)
Skaidrojumi. Viedokļi
Stambulas konvencijas atbilstība Satversmei
8

Gender jeb sociālais dzimums ir radījis daudz šaubu un pieņēmumu gan par tā saturu, gan sekām, to ieviešot valsts nacionālajā tiesību sistēmā. Daudzo pieņēmumu rezultātā nepamatoti tiek uzskatīts, ka Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu1 (turpmāk – Stambulas konvencija) un tajā iekļautais sociālā dzimuma jēdziens ir neatbilstoši Satversmei.

Sociālā un bioloģiskā dzimuma saistība

Viens no galvenajiem aspektiem, kas sabiedrībā raisa šaubas par Stambulas konvenciju, ir sociālā un bioloģiskā dzimuma saistība. Pastāv viedoklis, ka Stambulas konvencijas izpratnē sociālais dzimums tiek pilnībā nošķirts no bioloģiskā dzimuma.2 Persona piedzimstot nevarētu tikt nosaukta par vīrieti vai sievieti – tā būtu neitrāla. Sabiedrība, izglītība un pašnoteikšanās ar laiku noteiktu tās sociālo dzimumu,3 tāpēc jebkurš varētu justies kā sieviete vai vīrietis neatkarīgi no bioloģiskā dzimuma.4 Arī tiesību aktos būtu jāizslēdz šie jēdzieni, aizstājot tos ar "indivīds", un personām vairs nebūtu jānorāda, pie kura dzimuma tās pieder.5 Šādā gadījumā bioloģiskajam dzimumam vairs nebūtu nekādas nozīmes, jo viss būtu atkarīgs no tā, kādu sociālo dzimumu persona izvēlas. Tas dotu iespēju atļaut arī viendzimuma laulības.

Jāņem vērā, ka pastāv daudzas gender jeb sociālā dzimuma izpausmes iespējas,6 sākot ar radikālām bioloģiskajām teorijām, līdz pat sociālajai teorijai, kas tiek piedēvēta Stambulas konvencijai. Patiesi, no sociālās teorijas izriet, ka gender ir pilnībā nodalīts un neatkarīgs no bioloģiskā dzimuma, pat praktiski izslēdzot bioloģisko dzimumu kā tādu.7 Lielākoties Latvijā izskanējušie iebildumi un pieņēmumi izriet tieši no šīs sociālās teorijas izpratnes.

Tas pats autors, kas Stambulas konvencijai piedēvējis sociālo teoriju un uz ko atsaucas Latvijas konvencijas pretinieki, norāda, ka vislabākā cīņai ar nevienlīdzību starp vīriešiem un sievietēm būtu gender personalizētā teorija, jo tā ir vislīdzsvarotākā starp dzimumu teorijām. Tā iezīmē atšķirību starp bioloģisko un sociālo dzimumu, aplūkojot gan bioloģiskās atšķirības, gan vēsturiskos un kulturālos aspektus, tomēr nenodala abus konceptus. Šī teorija atzīst, ka sieviešu un vīriešu lomas ļoti ietekmē stereotipi un aizspriedumi, ko radījusi kultūra, sabiedrība un izglītība.8

Konvencijas Paskaidrojošais ziņojums ļoti skaidri pamato, ka gender nekādā veidā neietekmē bioloģisko dzimumu – vīrieša un sievietes – pastāvēšanu.9 Konvencijā iekļautā gender definīcija nosaka, ka tās ir sociālās lomas, ko konkrētā sabiedrība uzskata par atbilstošām sievietēm un vīriešiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Kaspars Herbsts
25. Marts 2021 / 12:21
0
ATBILDĒT
Mēģinot pamatot, cik ļoti viss ar Stambulas konvenciju ir kārtībā, autore ir veiksmīgi pierādījusi, ka šī konvencija ir viena liela jēdzienu "putra" un neviens nezina, kādas sekas ilgtermiņā šo jēdzienu "sociālais dzimums", "gender identitāte" (ko pamato "dziļa izjūta"!!!???) ieviešana mūsu tiesību sistēmā nesīs...
uz ko mēs ejam?
24. Marts 2021 / 10:19
1
ATBILDĒT
Manuprāt bērni var izvēlēties - spēlēties ar lellēm vai mašīnām arī bez speciālas konvencijas, līdz ar to mums tāda nav vajadzīga.
Mihails Kuļbanskis
7. Marts 2021 / 17:17
0
ATBILDĒT
Par secinājumu pirmo punktu.
Pirmā teikuma otrā daļa būtu saprotamāka, pamainot vietām teikuma locekļus, proti, ja aiz komata būtu rakstīts ".., taču VIENĪGI KONVENCIJAS DALĪBVALSTĪM ir tiesības sniegt Stambulas konvencijas normu juridiski saistošu interpretāciju."
Paldies autorei!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties