6. Aprīlis 2021 /NR. 14 (1176)
Citu pieredze
Covid-19 pandēmijas ietekme uz attālināto darbu Beļģijā
Dr. iur.
Zane Rasnača
Vecākā pētniece Eiropas Arodbiedrību institūtā, asociētā pētniece Lēvenes Universitātes Eiropas tiesību institūtā 

Tāpat kā citur pasaulē, arī Beļģijā Covid-19 ir ievērojami ietekmējis gan darba tirgus situāciju, gan struktūru. Pandēmijas ierobežošanas mehānismu ietekme uz darba tirgu ir bijusi un turpina būt nozīmīga. Līdzīgi kā citās valstīs, Covid-19 ietekme uz Beļģijas darba tirgu un ekonomiku vislabāk ir novērtējama sektorālā griezumā. Darbinieki tā sauktajās būtiskajās nozarēs strauji kļuva neaizstājami, un no viņiem tiek prasīta papildu darba intensitāte un darba stundas bez nozīmīgiem kompensācijas mehānismiem. Nozarēs, kurās Beļģija lielā mērā paļaujas uz ievesto darbaspēku (būvniecība, lauksaimniecība, pārtikas rūpniecība, aprūpes pakalpojumu sniegšana un citas), tika piedzīvots akūts darbinieku trūkums un bieži vien arī darba apstākļu pasliktināšanās. Atsevišķās nozarēs (piemēram, ēdināšanā) darbība uz laiku tika daļēji pārtraukta (restorāni šobrīd joprojām ir slēgti).

Salīdzinoši mazāk Covid-19 ietekmēja tos darbiniekus, kas savu darbu var veikt, strādājot no mājām (parasti tā sauktajās "balto apkaklīšu profesijās" augsti atalgotās nozarēs). Visnozīmīgākā izmaiņa šādu darbinieku dzīvē bija ne tikai iespēja, bet arī pienākums pēkšņi turpināt darbu attālinātā režīmā – no mājām. Lai gan attālinātais darbs Beļģijā, īpaši Briselē, arī pirms pandēmijas nebija nekāds retums, tas tagad ir kļuvis par obligātu un principā galveno darba veidu visās nozarēs un darba vietās, kas neprasa darbinieka fizisku klātbūtni uzņēmumā. Ja pirms gada šķita, ka strādāšana no mājām ir īslaicīgs izņēmums ārkārtas situācijā, tad šobrīd ir skaidrs, ka darbs no mājām visdrīzāk ieņems nozīmīgu un pastāvīgu vietu Beļģijas darba tirgū arī tad, kad pandēmija beigsies.

Attālinātā darba regulējums Beļģijā ir samērā sarežģīts, un pandēmija tā piemērošanā ir ieviesusi zināmas izmaiņas. Tomēr vislielākajai pārmaiņai nav juridisks raksturs. Iespējams, vispaliekošākās sekas atstās darba devēju pārliecināšanās un apziņa, ka uzņēmumi daudzās nozarēs savu darbu veiksmīgi var organizēt attālināti, saglabājot darba efektivitāti. Līdz ar to ļoti iespējams, ka pilnvērtīgā atgriešanās uz darbu birojos Beļģijā nenotiks arī tad, kad pandēmija beigsies.

 

Ieskats attālinātā darba tiesiskajā regulējumā

Jau izsenis Beļģijā tiek regulēts darbs mājās (travail á domicile). Viens no darba mājās veidiem ir tā sauktais strukturētais attālinātais darbs (télétravail structurel). Savukārt otrs attālinātā darba veids – gadījuma attālinātais darbs (télétravail occasionnel) – ilgu laiku netika regulēts, un tikai 2017. gadā tika pieņemts pirmais regulējums šajā jomā.

Strukturētais attālinātais darbs

Beļģijā ar attālināto darbu saprot darba mājās organizācijas formu, izmantojot informācijas tehnoloģijas, kad saskaņā ar darba līgumu darbs, kas teorētiski un praktiski varētu tikt veikts darba devēja telpās, regulāri tiek veikts citur.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties