Pagājušajā gadā – 2020. gada 24. oktobrī – atzīmējām Apvienoto Nāciju Organizācijas (turpmāk – ANO) dibināšanas 75. gadadienu. ANO dalībvalstu un valdību vadītāji 2020. gada 21. septembrī pieņēma deklarāciju par ANO septiņdesmit piektās gadadienas atzīmēšanu, kurā saistībā ar veselības aprūpes problēmām īpaši tika izceltas Covid-19 pandēmijas pārtapšana par vienu no lielākajiem izaicinājumiem pasaulē ANO pastāvēšanas vēsturē. Slimības izplatība ir izraisījusi ne tikai nāvi un nopietnu saslimšanu, bet arī pasaules ekonomikas lejupslīdi, arvien lielāku nabadzību, trauksmi un bailes. Covid-19 pandēmija pārliecinoši atgādinājusi, ka mēs visi esam cieši saistīti un tikai tik spēcīgi, cik vājākais no mums. Pandēmiju spēsim izbeigt un novērst tās sekas tikai kopīgā un solidārā darbā.1 Te liela loma ir Pasaules Veselības organizācijai (turpmāk – PVO), kas ir ANO specializētā aģentūra.2
PVO Konstitūciju sagatavoja Starptautiskā veselības konference, kas notika Ņujorkā no 1946. gada 19. jūnija līdz 22. jūlijam. Konferences pēdējā dienā to parakstīja 61 valsts pārstāvis, un tā stājās spēkā 1948. gada 7. aprīlī – tagad šajā dienā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules veselības diena. Saskaņā ar PVO Konstitūcijas preambulu visaugstāko veselības aprūpes standartu saņemšana ir ikkatra cilvēka pamattiesības, neatkarīgi no rases, reliģijas, politiskās pārliecības, ekonomiskā vai sociālā stāvokļa.3 Konstitūcijas 1. pants nosaka PVO kopējo mērķi: sekmēt pasaules iedzīvotāju pēc iespējas augstāku veselības līmeņa sasniegšanu.4 Konstitūcijā trīs reizes ir veikti grozījumi – 1965., 1978. un 1998. gadā.5 Galvenās iesaistītās puses PVO darbībā ir: valstu veselības ministrijas, valdību aģentūras, citas valdības iestādes, kā arī tādi dalībnieki kā veselības aizsardzības partnerības, fondi, starpvaldību un nevalstiskās organizācijas, pilsoniskā sabiedrība, plašsaziņas līdzekļi, profesionālās apvienības un PVO sadarbības centri.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.