1. Jūnijs 2021 /NR. 22 (1184)
Tiesību politika
Progresīvas tiesu administrēšanas ietekme uz tiesu efektivitāti
Anna Skrjabina
Tiesu administrācijas projektu vadītāja, LU Juridiskās fakultātes doktorante 
Svetlana Beļajeva
Rīgas apgabaltiesas tiesnese, pilottiesas pārstāve CEPEJ projektā 

Šis raksts ir veltīts pēdējos gados īstenotiem pasākumiem tiesu efektivitātes stiprināšanai, pilnveidojot tiesu administrēšanas metodes Latvijā, pamatojoties uz Eiropas Padomes Komisijas tiesu efektivitātei (turpmāk – CEPEJ) metodēm. Īpaša uzmanība rakstā veltīta Tiesu administrācijas 2020. gada jūnijā izveidotās Tiesu efektivitātes darba grupas paveiktajam sadarbībā ar CEPEJ īstenotā projekta "Tiesu pieejamības Latvijā stiprināšana, veicinot mediācijas un juridiskās palīdzības pakalpojumus, kā arī atbalsta nodrošināšana tieslietu politikas izstrādei un tiesu pārvaldības kvalitātes paaugstināšanai" ietvaros, kā arī citām Eiropas un pasaules līmeņa iniciatīvām, kas bija par pamatu uzsāktajam darbam.

Raksts ir arī aicinājums turpināt viedokļu apmaiņu, izmantojot gan iekšējos tiesu resursus, gan piesaistot sistēmai piederīgo personu iniciatīvas un viedokļus, tiesu sistēmas efektivitātes stiprināšanai un pārvaldības kvalitātes paaugstināšanai. Integrēta pieeja tiesu sistēmas stiprināšanai veicinās tiesu varas līderību progresīvu un mūsdienīgu tiesu pārvaldības metožu ieviešanā, kā arī būtiski stiprinās tiesības uz taisnīgu tiesu procesuālajā un institucionālajā dimensijā.

 

Aktualitātes

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT), Satversmes tiesas, kā arī šobrīd Eiropas Savienības Tiesas un starptautisko organizāciju praksē plaši tiek skaidrota saikne starp efektīvu tiesas procesu un tiesībām uz taisnīgu tiesu. Tiesu darba efektivitāte Eiropas valstīs un pasaules demokrātijās iegūst arvien lielāku nozīmi, diskutējot par izaugsmi un taisnīguma nodrošināšanu visplašākajā kontekstā.

Uzsāktās iniciatīvas tiesu efektivitātes stiprināšanai Latvijā ilgtermiņā veicinās noslodzes izlīdzināšanu tiesās, stiprinās tiesu sistēmas reaģēšanas spējas uz noslodzes izmaiņām, optimizēs tiesu budžeta plānošanu un resursu sadali starp tiesām. Nodrošinot efektīvu tiesu darba organizāciju, tiks stiprināta tiesu kapacitāte un tiesības uz taisnīgu tiesu.

Tiesu pārvaldības analītiskajos dokumentos un literatūrā tiesu darba efektivitāte tiek atzīmēta kā viens no pamata aspektiem, vērtējot tiesu darbu, jo: pirmkārt, tiesu darba efektivitāte var tikt definēta, balstoties uz kvantitatīvajiem datiem un radītājiem; otrkārt, tiesvedības izmaksas un tiesvedību ilgums ir visbiežāk sabiedrībā minētie elementi, diskutējot par tiesu darba efektivitāti; treškārt, tiesu efektivitāte ir atskaites punkts, lai pamatotu plānotās reformas tiesu sistēmā un izvērtētu ieviestās.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties