Pēdējo pāris nedēļu ietvaros Augstākā tiesa publiskojusi gan vairākus tematiskus, konkrētai regulējuma jomai veltītus Senāta prakses apkopojumus, gan arī aizvadītā gada nolēmumu krājumu, kurā šoreiz publicēti būtisku nolēmumu kopsavilkumi, nevis to pilnā redakcija, it sevišķi izceļot Senāta atziņas tiesību normu interpretācijā un piemērošanā. Tādējādi, līdztekus šim atskatam uz 2020. gadā Senātā nolemto, interesentiem vienkopus vēl ir pieejamas kasācijas instances aktuālās atziņas par tādiem būtiskiem tiesību institūtiem kā administratīvajā tiesā pieļaujamie prasījumi, goda un cieņas aizsardzība, kā arī noilguma un prekluzīvie termiņi civillietās.
Administratīvajā tiesā pieļaujamie prasījumi
Pievēršoties Senāta praksei jautājumā, kas izriet no Administratīvā procesa likuma 184. panta otrās daļas, apkopojuma "Pieteikums par administratīvā akta atzīšanu par prettiesisku vai tā izdošanas procesā pieļauta procesuālā pārkāpuma konstatēšanu. 2015–2020"1 sagatavotāji (Judikatūras un zinātniski analītiskā nodaļa sadarbībā ar Administratīvo lietu departamentu) tiesu prakses atziņu kontekstā atgādina, ka administratīvā procesa tiesā mērķis ir sniegt personai iespēju prasīt savu subjektīvo tiesību aizsardzību. Savukārt tiesiskās aizsardzības līdzekļi vispirms ir paredzēti aizsardzībai pret pastāvošu personas tiesību vai tiesiski aizsargāto interešu aizskārumu. Attiecīgi personas tiesības vērsties administratīvajā tiesā ar pieteikumu ir aplūkojamas kontekstā ar administratīvās tiesas kontrolei nodotajiem jautājumiem, bet šo tiesību īstenošana – kontekstā ar administratīvajā tiesā pieļaujamiem prasījumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.