22. Jūnijs 2021 /NR. 25/26 (1187/1188)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriptovalūtas izkrāpšana blokķēdē
Mg. iur.
Juris Janums
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorants 

2019. gada 14.–17. jūlija Elektronikas un elektrotehnikas inženieru institūta1 otrajā blokķēdei veltītajā starptautiskajā konferencē2 Atlantā ASV datorzinātņu pētnieku grupa iepazīstināja pasauli ar savu atklājumu – rakšanā balstītu datu krāpšanu Ethereum sistēmā3 jeb, vienkāršāk sakot, zinātnieki konstatēja kriptovalūtas Ethereum finanšu piramīdu (krāpšanu). Minētais atklājums, kā arī autora pētnieciskā un akadēmiskā darbība, pamudināja pievērst uzmanību šādai krāpšanai blokķēdē, izmantojot vieddarījumus,4 un mēģināt atrast Krimināllikumā attiecīgu aizskarto interešu tiesisko aizsardzību un iespējamo juridisko kvalifikāciju.

Blokķēde un kriptovalūta

Taču, lai varētu atrast attiecīgo krimināltiesisko aizsardzību, jāizprot aizsargājamais objekts – blokķēdē balstītā kriptovalūta. Attiecībā uz blokķēdes jēdzienu autors jau iepriekš ir norādījis uz vien šķietami neviennozīmīgo blokķēdes jēdziena skaidrojumu dažādos avotos,5 arvien vadoties no šādām blokķēdes kā automatizētas datu apstrādes sistēmas pazīmēm:

1) strukturēta datu sistēmas uzbūve (reģistrs vai virsgrāmata);

2) satur ziņas par divpusējiem vai daudzpusējiem darījumiem (t.sk. Bitcoin, kriptovalūtu u.c. darījumiem);

3) glabājas vienādranga izkliedētā datoru tīklā (Peer-to-peer network).6

Līdz ar to autors arvien piekrīt Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas terminoloģijas apakškomisijas 2017. gada 2. jūnija (prot. Nr. 499) blokķēdes termina skaidrojumam, ka "blokķēde ir datu struktūra, kas tiek izmantota, lai izveidotu digitālo darījumu virsgrāmatu, kas tā vietā, lai būtu pakļauta vienam avotam, tiek kopīgi izvietota izkliedētā datoru tīklā. Rezultāts ir atvērtāka, pārredzamāka un publiski pārbaudāma sistēma digitālajiem darījumiem".7

Savukārt "kriptovalūta ir prece ar noteiktu vērtību, kas vienlaikus ir arī maiņas līdzeklis, kas ar kriptogrāfijas metodēm šifrētā veidā pastāv blokķēdē [savienotu] datorsistēmu [datoru] atmiņās".8

Vienlaikus jānorāda, ka autora piedāvātais kriptovalūtas jēdziena skaidrojums šobrīd nebūt vēl nav izsmeļošs un autors turpina pētījumus šajā jautājumā, it īpaši ievērojot Blokķēdes tiesību institūta (Lex Cryptographia) attīstību attiecībā uz viedā īpašuma9 apakšinstitūta izpratni10 un ne tikai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties