3. Augusts 2021 /NR. 31 (1193)
Juridiskā literatūra
Cilvēka cieņa kā juridisks pētījuma objekts
Monogrāfijas "Cilvēka cieņa Eiropā" apskats
Mg. iur.
Dita Plepa
 

Cilvēka cieņas koncepts balstās uz senām reliģiskām un filozofiskām tradīcijām, tomēr pēdējo simts gadu laikā tas ir kļuvis arī par juridisku fenomenu.1 Cilvēka cieņa ir gan normatīvā regulējuma objekts, gan juridisks arguments tiesu nolēmumos. Tiesību zinātnē secināts, ka modernā demokrātiskā tiesiskā valstī cilvēka cieņa pastāv gan kā konstitucionālā vērtība, gan arī kā pamattiesība.2

Arī Latvijas tiesiskajā sistēmā cilvēka cieņas koncepts pēdējos piecos gados ir strauji evolucionējis Satversmes tiesas spriedumos.3 Līdz ar to ir svarīgi pētīt to, kā attīstās cilvēka cieņas koncepts kā juridiska kategorija.

Pētījums par cilvēka cieņu Eiropā

Cilvēka cieņa ir viena no vērtībām, kas vieno Rietumu tiesību tradīcijai piederīgas demokrātiskas tiesiskas valstis.4 Šis fakts bija pamudinājums, lai 2016. gadā starptautiski atzītā izdevniecība Springer International Publishing uzsāktu pētniecības projektu par cilvēka cieņu kā juridisku kategoriju Eiropā. Projekta mērķis bija sagatavot sistemātisku publikāciju kopu par to, kā katrā no 43 Eiropas valstīm, tostarp arī Eiropas Savienības un Eiropas Padomes juridiskajā ietvarā, tiek izmantots cilvēka cieņas koncepts.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties