26. Oktobris 2021 /NR. 43 (1205)
Skaidrojumi. Viedokļi
Dzīvojamo telpu īres likuma pārejas noteikumu problemātika saistībā ar nolēmumu izpildi
Mg. iur.
Elīna Avota
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes direktora p.i., Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorante 

Šī raksta mērķis ir iezīmēt Dzīvojamo telpu īres likuma pārejas noteikumu regulējumu, problemātiku un to saistību ar tiesas nolēmumu izpildi. Ievērojot to, ka pēc jauno tiesību normu spēkā stāšanās joprojām spēkā ir īres līgumi, kas slēgti saskaņā ar spēku zaudējušām tiesību normām, pārejas noteikumiem ir būtiska nozīme īres tiesisko attiecību regulējumā.

Dzīvojamo telpu īres regulējuma sociālā un ekonomiskā funkcija ir nodrošināt mājokļa pieejamību. Valstij ir tiesības pieņemt likumus, ko tā uzskata par nepieciešamiem, lai kontrolētu īpašuma izmantošanu saskaņā ar vispārējām interesēm. Šādi likumi īpaši vajadzīgi, tāpēc tie ir plaši izplatīti mājokļu jomā, kura mūsdienu sabiedrībā ir nozīmīga sociālās un ekonomiskās politikas sastāvdaļa.1 Līdz 2021. gada 30. aprīlim spēkā bija likums "Par dzīvojamo telpu īri",2 kas pieņemts 1993. gada 16. februārī. Minētais likums paredzēja īpašu īrnieku tiesību aizsardzību, un būtiski tika ierobežotas izīrētāja kā nekustamā īpašuma īpašnieka tiesības. Lai nodrošinātu līdzvērtīgu īrnieku un izīrētāju pienākumu un tiesību apjomu, kā arī citus ar īres tiesībām saistītos jautājumus, kuru piemērošanā ir konstatētas problēmas,3 tika izstrādāts un 2021. gada 17. martā pieņemts jauns likums "Dzīvojamo telpu īres likums"4 (turpmāk – Īres likums), kas ir spēkā no 2021. gada 1. maija.

Šī raksta mērķis ir iezīmēt Īres likuma pārejas noteikumu regulējumu, problemātiku un to saistību ar tiesas nolēmumu izpildi. Ievērojot to, ka pēc jauno tiesību normu spēkā stāšanās joprojām spēkā ir īres līgumi, kas slēgti saskaņā ar spēku zaudējušām tiesību normām, pārejas noteikumiem ir būtiska nozīme īres tiesisko attiecību regulējumā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Dzīvojamo telpu īres likums
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties