Likumprojekta "Dzīvojamo telpu īres likums" tapšanas gaitā ekspertu viedokļi par nepieciešamību tajā saglabāt administratīvās atbildības regulējumu dalījās. Tomēr, lai aizsargātu būtiskas īrnieka intereses – tiesības uz mājokli, likumdevējs ir izšķīries par labu administratīvās atbildības noteikšanai par pārkāpumiem dzīvojamo telpu izīrēšanas jomā, kam arī veltīts šis raksts.
Civiltiesiskajām attiecībām ir raksturīgs privātautonomijas princips, un valsts var iejaukties tajās ar administratīvā soda piemērošanu tikai izņēmuma gadījumos. Tas ir pamatojams ar to, ka administratīvās atbildības regulējums nav paredzēts civiltiesisku strīdu risināšanai, un, ja privātpersonai ir iespējams savas aizskartās tiesības aizstāvēt ar civiltiesiskās aizsardzības līdzekļiem, tad par privāttiesiskas attiecības regulējošo normu neievērošanu administratīvo atbildību nevajadzētu paredzēt.1 Tomēr ir vairāki izņēmumi, kad valsts iejaucas privāttiesiskajās attiecībās ar administratīvā soda institūtu. Tiek atzīts, ka šāda valsts rīcība ir attaisnojama jomās, kurās prettiesiska rīcība skar plašu, neidentificējamu personu loku, piemēram, patērētāju tiesību aizsardzībā.2 Līdz ar to, paredzot administratīvo atbildību par tādu normu pārkāpumiem, kas regulē privāttiesiskas attiecības, ir jākonstatē šajās privāttiesiskajās attiecībās pastāvošas aizsargājamās publiski tiesiskās intereses.3
Likumprojekta "Dzīvojamo telpu īres likums" tapšanas gaitā ekspertu viedokļi par nepieciešamību saglabāt tajā administratīvās atbildības regulējumu dalījās. No vienas puses, īres attiecības pastāv starp izīrētāju un īrnieku, un tās neskar plašu personu loku. Taču, no otras puses, tiek uzskatīts, ka strīds, kas pastāv starp privātpersonām un tiek risināts ārpus tiesību normās noteiktās kārtības, apdraud pārvaldes kārtību.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.