9. Novembris 2021 /NR. 45 (1207)
Intervija
Eiropas Savienība jaunu tiesisko izaicinājumu priekšā
Eiropas Komisijas tieslietu komisārs Didjē Reinderss intervijā "Jurista Vārdam"
Viktorija Soņeca
Žurnāla "Jurista Vārds" tieslietu redaktore 
Kārlis Piģēns
Žurnāla "Jurista Vārds" tieslietu redaktors 
Foto no personīgā arhīva

Didjē Reinderss (Didier Reynders) kopš 2019. gada ir Eiropas Savienības tieslietu komisārs. Iepriekš viņš bijis Beļģijas premjerministra vietnieks, bet pirms tam Beļģijas ārlietu un Eiropas lietu ministrs, aizsardzības ministrs un finanšu ministrs. Tieslietu komisāra pienākumos cita starpā ietilpst tiesiskuma ievērošanas nodrošināšana, tiesiskuma pārkāpumu identificēšana un novēršana, kā arī tiesību aktu izstrāde. Tāpat viņam ir vadošā loma patērētāju tiesību aizsardzības jautājumos. Tādējādi, ņemot vērā minēto pieredzi, "Jurista Vārds" tieslietu komisāru D. Reindersu aicināja uz sarunu par aktualitātēm Eiropas Savienības tiesiskajā vidē.

Pandēmija ir veicinājusi digitalizācijas attīstību, tādējādi padarot to par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Kā Eiropas Savienība plāno regulēt mākslīgo intelektu? Kāds ir Eiropas Komisijas priekšlikuma mērķis konkrētajā jautājumā? Kā Eiropas Komisija plāno rast līdzsvaru starp pamattiesībām un inovācijām, saglabājot konkurētspēju starp Eiropas Savienību, Āziju un ASV?

Eiropas Komisija 2021. gada 21. aprīlī publicēja priekš­likumu regulai, kas nosaka saskaņotas normas mākslīgā intelekta jomā un groza dažus Eiropas Savienības leģislatīvos aktus. Šī priekšlikuma mērķis ir aizsargāt pamattiesības, vienlaikus nodrošinot drošību, kad tiek izmantots mākslīgais intelekts, kā arī veicināt mākslīgajā intelektā balstītas tehnoloģijas ieviešanu ekonomikā. Mēs to saucam par "uz cilvēku vērstu pieeju". Tāpat priekšlikumā tiek ievērota uz risku balstīta pieeja. Tiek ierosināts nodrošināt, ka augsta riska mākslīgā intelekta sistēmas tiek veidotas tā, lai tiktu ievērotas pamattiesības. Lai to panāktu, Eiropas Komisijas priekšlikumā ietvertas prasības nodrošināt atbilstošu dokumentāciju un augsta riska mākslīgā intelekta lietojumprogrammu testēšanu, kā arī atbilstošu cilvēku uzraudzību, sistēmu uzticamību un precizitāti.

Lielākā daļa inovāciju ir atbalstāmas, un mūsu piedāvātais noteikumu kopums palīdzēs novatoriem visā Eiropas Savienībā. Mēs piedāvājam novērst sadrumstalotību un nodrošināt vienlīdzīgus konkurences ap­stākļus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties