7. Decembris 2021 /NR. 49 (1211)
Viedoklis
Runā Satversmes tiesa: daudzdimensionālais dialogs
Dita Plepa
Satversmes tiesas Sabiedrisko attiecību un protokola nodaļas vadītāja 
LL. M.
Kristaps Tamužs
Satversmes tiesas Juridiskā departamenta vadītājs 
Satversmes tiesas un Eiropas Savienības Tiesas rīkotā konference “ESavienoti daudzveidībā: starp kopīgām konstitucionālām tradīcijām un nacionālajām identitātēm”, 2021. gada 2.–3. septembris
Foto: Aleksandrs Kravčuks

Satversmes tiesa mērķtiecīgi plānojusi un īstenojusi dažādas aktivitātes, lai veidotu dialogu ar sabiedrību par Latvijas valstiskumam svarīgām tēmām, kā arī uzņēmusies iniciatīvu un aktīvu lomu varas atzaru dialoga veidošanā.1 Intensīva starptautiskā sadarbība, regulāra viedokļu un pieredzes apmaiņa ar citu valstu konstitucionālām tiesām un pārnacionālajām institūcijām ir sekmējusi Latvijas tiesību sistēmas attīstību. Šī raksta mērķis ir raksturot Satversmes tiesas dialogu ar sabiedrību un konstitucionālām institūcijām, kā arī dialogu Eiropas tiesiskajā telpā un starptautiskās sadarbības ietvaros.

Dialoga konstitucionālais ietvars un principi

Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) uzdevums ir nodrošināt Latvijas kā demokrātiskas un tiesiskas valsts ilgtspējīgu pastāvēšanu cauri laikiem. Satversmes normas, principi un vērtības paredz, ka Latvijas valsts ilgtspēja nodrošināma un sabiedrības attīstība notiek tiesiskā ietvarā atbilstoši tiesiskuma principam. Nav tādu jautājumu, attiecībā uz kuriem tiesiskuma princips neuzliktu noteiktus kvalitātes kritērijus.2 Saskaņā ar Satversmes 85. pantu Satversmes tiesas konstitucionālais pienākums ir nodrošināt Satversmes virsvadību un tādējādi arī visaptverošu tiesiskumu. Satversmes tiesa katrā spriedumā norāda tiesisko ievaru, kurā konkrētajā jomā ir veicami prioritārie darbi Latvijas valsts attīstībai. Vienlaikus Satversmē atspoguļotais tiesiskuma princips prasa uzturēt dialogu ar sabiedrību un konstitucionālām institūcijām, lai nodrošinātu demokrātiskas un tiesiskas valsts ilgtspēju. Piemēram, Satversmes tiesa spriedumā lietā Nr. 2018-11-01 atvasināja starpinstitucionālās lojalitātes principu, kas noteic, kā konstitucionālām institūcijām jāveido savstarpējās attiecības, tostarp veidojot cieņpilnu dialogu. Dialogs nav pašmērķīgs, tas ir fokustēts, un tā uzdevums ir uzlabot pieņemto lēmumu kvalitāti un nodrošināt vislabāko tiesisko sistēmu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties