Tiesas darba efektivitāte bija viens no galvenajiem tematiem 21. janvārī notikušajā Augstākās tiesas pārskata plēnumā, kurā tika analizēts darbs 2021. gadā un iezīmēti svarīgākie 2022. gada uzdevumi. Tomēr ne mazāka uzmanība tika pievērsta arī tiesas spriešanas kvalitātei un Augstākās tiesas lomai tiesas spriešanas uzlabošanā visu līmeņu tiesās.
2021. gadā Augstākā tiesa (AT) saņēmusi 2460 lietas, bet izskatījusi 2543 lietas, tādējādi turpinot deldēt iepriekšējo gadu lietu uzkrājumus, un gada beigās neizskatīto lietu atlikums sarucis līdz 1252 lietām (skat. diagrammas). Tomēr lietu izskatīšanas temps, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, sarucis par aptuveni 400 lietām, jo 2020. gadā tiesa spējusi izlemt būtiski vairāk – 2945 lietas. Vidējais lietu izskatīšanas termiņš Senātā bijis 197 dienas, bet krasi atšķīries pa departamentiem: 316 dienas – Administratīvo lietu departamentā, 144 dienas – Civillietu departamentā, 129 dienas – Krimināllietu departamentā.
Tiesas darba efektivitāte bija viens no galvenajiem tematiem 21. janvārī notikušajā AT pārskata plēnumā, kurā tika analizēts darbs 2021. gadā un iezīmēti svarīgākie 2022. gada uzdevumi. Tomēr ne mazāka uzmanība tika pievērsta arī tiesas spriešanas kvalitātei un AT lomai tiesas spriešanas uzlabošanā visu līmeņu tiesās.
Ar pārskatiem plēnumā uzstājās Senāta departamentu priekšsēdētāji – Normunds Salenieks, Anita Poļakova un Veronika Krūmiņa, kā arī Judikatūras un zinātniski analītiskās nodaļas vadītāja Anita Zikmane un Administrācijas vadītāja Sandra Lapiņa. Pārskatu sniedza Disciplinārtiesas priekšsēdētāja Ināra Garda. Viedokli par tiesu darbu aizvadītajā gadā pauda arī viesi – ģenerālprokurors Juris Stukāns un tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.