8. Februāris 2022 /NR. 6 (1220)
Viedoklis
E-lietas principa nostiprinājums procesuālajos likumos
Mg. iur.
Ilze Māliņa
Tieslietu ministrijas Valststiesību departamenta Administratīvo tiesību nodaļas juriste 
Mg. iur.
Maija Laure
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Starptautisko un procesuālo tiesību nodaļas juriste 
Mg. iur.
Ilona Sabīne Sviķe
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta juriste 

Saistībā ar e-lietas ieviešanu pagājušā gada oktobrī un novembrī ir veikti nepieciešamie grozījumi procesuālajos likumos, tas ir, Administratīvā procesa likumā, Civilprocesa likumā, kā arī Kriminālprocesa likumā. Šie grozījumi ir gan tehniski, gan saturiski. Tādēļ šajā materiālā Tieslietu ministrijas speciālisti sniedz pārskatu par šīm izmaiņām, atsevišķi aplūkojot katru no procesiem un akcentējot būtiskāko.

Elektroniskā lieta administratīvajā procesā

Ilze Māliņa

Līdz 2021. gada 11. novembrī pieņemtajiem grozījumiem Administratīvā procesa likumā, kuri stājās spēkā 2021. gada 1. decembrī (turpmāk – APL grozījumi), visu instanču administratīvo tiesu lietvedības un tiesvedības informācijas reģistrēšanas risinājumu tiesu darba vajadzībām un datu izplatīšanas risinājumu nodrošināja Tiesu informatīvā sistēma (turpmāk – TIS). TIS nodrošināja elektronisku lietu (turpmāk – e-lieta) uzskaiti un atsevišķu digitāli radītu lietas materiālu, piemēram, nolēmumu, elektronisku uzglabāšanu. Paralēli tiesās lietas tika uzturētas papīra formā, kaut gan praksē aizvien lielāka daļa dokumentu tika sagatavoti un apritēja elektroniski, izmantojot e-pastu un citus elektronisko datu apmaiņas veidus.

Lai veicinātu tieslietu sistēmas iestāžu resursu efektīvu izmantošanu, kā arī attīstītu mūsdienīgu, uz cilvēku vērstu, ērtu un saprotamu tiesu pakalpojumu nodrošināšanu, kopš 2018. gada 19. marta Tieslietu ministrijas padotībā esošā Tiesu administrācija kopā ar partneriem īsteno programmas "E-lieta: izmeklēšanas un tiesvedības procesu pilnveide" 1. posmu (turpmāk – E-lietas programmas 1. posms), kas tiek finansēta Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējuma Specifiskā atbalsta mērķa Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 2.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Nodrošināt publisko datu atkalizmantošanas pieaugumu un efektīvu publiskās pārvaldes un privātā sektora mijiedarbību" 2.2.1.1. pasākuma "Centralizētu publiskās pārvaldes IKT platformu izveide, publiskās pārvaldes procesu optimizēšana un attīstība" ietvaros.

E-lietas programmas 1. posms sastāv no četriem atsevišķiem projektiem. Projekta "Tiesu informatīvās sistēmas attīstība" (Nr. 2.2.1.1/17/I/013) mērķis ir efektīva un vienota elektroniskā tiesvedības procesa izveide; efektīva informācijas apmaiņa starp tiesām, procesa dalībniekiem un citām ar tiesvedību saistītām informācijas sistēmām; racionāla TIS pilnveide, radot jaunus un izmantojot esošos koplietošanas risinājumus.

Grozījumi APL ir saistīti ar E-lietas programmas 1. posma īstenošanu. Grozījumi APL kopumā ir vēsti uz administratīvā procesa tiesā elektronizāciju, pārejot tiesvedībā no papīra lietas uz e-lietu. Izstrādājot elektroniskai dokumentu iesniegšanai, e-lietas uzturēšanai un elektroniskas piekļuves lietas materiāliem nodrošināšanai nepieciešamo funkcionalitāti, visi lietas materiāli, sākot ar pieteikumu un beidzot ar nolēmumu, tiks glabāti elektroniski un būs pieejami procesa dalībniekiem attālināti, vienlaikus neliedzot iespēju procesa dalībniekiem dokumentus iesniegt tiesā arī papīra formā un saņemt tos no tiesas papīra formā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Kriminālprocesa likums
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties