Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi aspekti, kas izriet no 2021. gada 11. novembrī pieņemtajiem Civilprocesa likuma grozījumiem un skar pierādījumu iesniegšanu, sagatavošanu un atgriešanu civilprocesā.
Ievada vietā
Ieskatoties sadaļā "Grozījumi", ko var atrast pirms Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL), redzams, ka likums tiek grozīts ļoti bieži. Taču grūti ir nepamanīt, ka tieši 2021. gads ir bijis viens no bagātākajiem grozījumu gadiem. No vienas puses, izsakot vērtējumu par šo situāciju, autora ieskatā, tas ir pārāk bieži, jo ir grūti gan pusēm, kuras vēršas tiesā, gan tiesnešiem, kuriem jāvada process. No otras puses, nevar nepiekrist arī viedokļiem, kuri izskan šādas rīcības pareizībai, jo procesa likumam jābūt elastīgam, tādam, kas paātrina tiesas procesu, bet vienlaikus sniedz likumisko pamatu katrai personai savu tiesību aizsardzībai tiesas ceļā. Veikt CPL modernizāciju nosaka pati dzīve.
Ievērojot to, ka katrs no pieņemtajiem grozījumiem 2021. gadā saistīts ar dažādu jautājumu loku, ko vienā rakstā ir grūti ietvert, šajā reizē tiks apskatīti grozījumi, kas, autora vērtējumā, ir būtisks pagrieziena punkts CPL darbībā un personu tiesisko interešu aizsardzībā tiesā. Varētu pat teikt – grozījumi, kas daļēji (cik lielā daļā, to lai katrs izsver pats) nosaka CPL sistēmas maiņu, kas rada būtiskas izmaiņas ne tikai tehniskajos risinājumos, pārejot no papīra lietas uz elektronisku lietu, bet arī skar citus tiesību institūtus, kas neatraujami saistīti ar lietā iesaistīto pušu tiesībām un interesēm.
Pirmais, kas vērīgākam likumu lasītājam un piemērotājam ir pamanāms, – būtiskajiem grozījumiem CPL tiek atvēlēts zināms laika periods, lai visas puses, kuras grozījumi skar, varētu ar tiem iepazīties un sagatavoties.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.