1. Marts 2022 /NR. 9 (1223)
In memoriam
Romāns Apsītis
1939–2022
Deputāts Romāns Apsītis lasa LPSR Augstākās padomes deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” projektu 1990. gada 4. maija plenārsēdē. Kadrs no dokumentālās filmas “Latvijas hronika” (1990, Nr. 20). Aizmugurē (no kreisās): Imants Daudišs, Anatolijs Gorbunovs, Dainis Īvāns
Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

No Neatkarības deklarācijas darba grupas vadītāja atvadoties

Mūžībā aizsaukts vēl viens īstens Latvijas patriots – tiesību zinātnieks un Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Romāns Apsītis. Ar viņa aiziešanu sarucis šai saulē palikušo 4. maija Neatkarības atjaunošanas deklarācijas autoru pulciņš. Romāns Apsītis bija ne tikai šīs deklarācijas izstrādes darba grupas vadītājs kopš 1990. gada marta līdz tās pieņemšanai 4. maijā, bet arī viens no tiem, kurš soli pa solim juridiski pamatoja, skrupulozi formulēja, nemitīgi laboja un pilnveidoja Neatkarības atjaunošanas deklarācijas teksta projektus, pacietīgi tos skaidroja jaunievēlētajiem Augstākās padome deputātiem Latvijas Tautas frontes frakcijā un 4. maijā aizstāvēja Deklarāciju no Augstākās padomes tribīnes. Viņš bija viens no tiem, kurš ar pilnu pārliecību atdeva savu deputāta balsi par neatkarības atjaunošanu un šīs Deklarācijas pieņemšanu.

Romāns Apsītis atstājis pamatotas un neaizstājamas pēdas mūsu atjaunotās valsts konstitucionālajos pamatos, kurus savas dzīves laikā viņš arī turpināja stiprināt, gan būdams Saeimas deputāts, tieslietu ministrs, Satversmes tiesas tiesnesis, gan tiesībsargs. Romāns Apsītis bija ne tikai godprātīgs sava darba veicējs – praktiķis, bet arī zinātnieks, tiesību doktors un profesors – daudzu pētījumu un publikāciju autors tiesību vēsturē un konstitucionālajās tiesībās. Mēs viņu paturēsim prātā ne tikai kā valstsvīru un zinātnieku, bet īpaši – kā iejūtīgu, uzmanīgu, vienmēr saprotošu un pretimnākošu, izcili godprātīgu kolēģi.

Cieņā, noliecot galvu goda vīra priekšā,
akadēmiķis Tālavs Jundzis

 

Juristu un patriotu audzinātājam aizejot

Izsaku visdziļāko cieņu Romāna Apsīša piemiņai un viņa dzīves gājumā paveiktajiem nozīmīgajiem darbiem. Esmu bijis gan viņa students, gan arī ir laimējies būt viņa kolēģim – kā deputātam 5. Saeimas laikā, kad Apsīša kungs bija tieslietu ministrs. Viņš ir viens no tiesību zinātnes un tieslietu sistēmas atjaunotājiem pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Viņa latviskā stāja vienmēr bija man paraugs. R. Apsītis audzināja juristus, lai tie būtu profesionāli, bet vienlaikus lai viņi savas zināšanas izmantotu Tēvijas labā.

Tieslietu nozares vārdā izsaku visdziļāko līdzjūtību Romāna Apsīša tuviniekiem!

Ministru prezidenta biedrs,
tieslietu ministrs Jānis Bordāns

 

Tiesiskas valsts bruņinieks

Satversmes tiesas tiesnešu un darbinieku atmiņās Romāns Apsītis paliks kā ideālists, kas neko neprasīja sev, un pienākuma cilvēks, kas uzticīgi kalpoja savai valstij.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties