15. Marts 2022 /NR. 11 (1225)
Skaidrojumi. Viedokļi
Nebrīvprātīga hospitalizācija un ārstēšana – no psihiatra skatpunkta
MD
Karīna Konstantinova
Ārste psihiatre 

Nebrīvprātīgi ārstējamo pacientu tiesību aizsardzība prasa sevišķu uzmanību un nepieciešamību balansēt pacientu tiesību ievērošanu ar sabiedrības drošības prasībām. Nozīmīgu virzību šo pacientu tiesību aizsardzības jomā un klīniskā praksē pieprasa Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām1 normu izpilde. Konvencijas dalībvalstīm, kāda ir arī Latvija, ir pienākums grozīt pastāvošo tiesisko regulējumu un izveidot tādu klīnisko praksi, kas izpilda konvencijā noteiktās prasības pacientu aizsardzībai.

Kritēriju daudzveidība un skaidru pierādījumu trūkums

Personu ar psihiskām slimībām aizsardzības principi2 nosaka, ka nebrīvprātīgu hospitalizāciju var apsvērt, ja psihiskie traucējumi ir smagi un personas spriestspēja ir traucēta, un šo traucējumu neārstēšana var izraisīt nopietnu veselības stāvokļa pasliktināšanos, un ārstēšana ir iespējama tikai stacionārā. Šis princips parasti ietver vairāku faktoru esamību; pirmkārt, slimībai jābūt smagai (kas ir definīcijas jautājums); otrkārt, jāpierāda, ka pastāv spriestspējas pasliktināšanās (jautājums par lemtspēju); treškārt, ir jābūt pamatotām aizdomām, ka personas neārstēšana novedīs pie nopietnas stāvokļa pasliktināšanās.3

Eiropas Psihiatru asociācijas komiteja norāda, ka nebrīvprātīgas hospitalizācijas prakse un rādītāji būtiski atšķiras starp Eiropas valstīm un dažkārt pat vienas valsts robežās.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties