Vērsos pie likumdevējiem ar lūgumu pārskatīt un labot piespiedu ievietošanas ārstniecības iestādē un piespiedu psihiatriskās ārstēšanas normatīvo regulējumu cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem, kas veikuši krimināli sodāmas darbības. Uz manu iesniegumu, ko Saeima pārsūtīja Tieslietu ministrijai, saņemts Tieslietu ministrijas vērtējums, ka, "izvērtējot atklātajā vēstulē pausto, Tieslietu ministrija pašlaik kopumā nesaskata nepieciešamību veikt grozījumus KPL saistībā ar MRPL piemērošanas procesu". Tādēļ šajā rakstā aktualizēju jautājumu par noziegumu pastrādājušo gara slimības skarto piespiedu ārstēšanas nesamērīgumu jeb diskrimināciju. Vienlaikus aicinu apsvērt, vai iespējams legalizēt ievietošanu psihiatriskajā slimnīcā kā soda veidu tiem cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem, kuriem ieslodzīšana cietumā varētu būt bīstama.
1964. gadā Padomju Savienībā tiesāja dzejnieku, Nobela prēmija laureātu Josifu Brodski par parazītisku dzīvesveidu un piesprieda piecus gadus piespiedu darbā. Pirms tam viņu pāris reižu ievietoja psihiatriskajā slimnīcā, lai veiktu ekspertīzes. Jau krietni vēlāk kādā intervijā J. Brodskis atklāja, ka "trakomājā" pavadītais laiks bijis visnepatīkamākais posms visā viņa dzīvē. Slimnīcas sanitāriem bijusi metode – ietīt pacientu palagā un iegremdēt vannā. "Tad ņēma ārā, nolika malā, bet no palaga neiztina. Kad palags sāka izžūt, tas griezās miesā. Diezgan riebīga sajūta," atcerējās dzejnieks. Viņš atzina, ka pat cietumā juties ievērojami labāk nekā slimnīcā. "Cietumā tu zini, kas tevi sagaida. Tev ir termiņš – no zvana līdz zvanam. Protams, var piemest klāt vēl kādu termiņu. Var arī nepiemest. Tomēr principā ir skaidrs, ka agri vai vēlu tevi izlaidīs. Bet trakomājā tu pilnībā esi pakļauts ārstu visatļautībai." Padomju psihiatru profesionālo līmeni J. Brodskis vērtēja diezgan skeptiski. "Patiesībā šiem cilvēkiem nebija nekādu priekštatu par procesiem, kas notiek smadzenēs un nervu sistēmā. Piemēram, es zinu, ka lidmašīna lido, bet kādā veidā – to zinu tikai aptuveni. Ar psihiatriem ir līdzīgi. Un viņi pakļauj jūs pilnīgi briesmīgiem eksperimentiem. Tas ir tāpat kā klaunam izjaukt pulksteņa mehānismu. Tas nozīmē, ka jūs var neatgriezeniski sakropļot. Tajā pašā laikā cietums – nu kas tas īsti ir? Telpas trūkums, ko kompensē laika pārpalikums. Tas arī viss."1
Pārdomas par situāciju
Pēdējā gada laikā man nācies piedalīties divās slēgtās tiesas sēdēs, kurās tiesai bija jāpārskata iepriekš noteiktā piespiedu ambulatorā psihiatriskā ārstēšana (medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis (turpmāk – MRPL), arī saukta par (psihiatrisko) ārstēšanu bez personas piekrišanas).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.