21. Jūnijs 2022 /NR. 25/26 (1239/1240)
Skaidrojumi. Viedokļi
Naida runa publiskajā telpā un ar to saistītie juridiskie izaicinājumi
Kristīne Pakārkle
Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece 

Raksta mērķis ir ilustrēt, kā naida runa atšķiras no pieļaujamām vārda brīvības izpausmes formām. Tāpat rakstā tiks pievērsta uzmanība tam, kādas naida runas izpausmes tiesībsargs pēdējā laikā ir novērojis, un iespējamiem risinājumiem naida runas apkarošanai. Šajā publikācijā kā piemēri tiks minēti izteikumi, kas ir nonākuši tiesībsarga redzeslokā vai arī bijuši redzami publiskajā telpā.

Aizskaroši, naidīgi komentāri pret mazākumgrupu un sociālo grupu pārstāvjiem ir ikdienas realitāte interneta portālos un sociālajos tīklos. Pieņemot un atbalstot diskrimināciju un pat vardarbību, naida runa atstāj negatīvas sekas sabiedrībai kopumā. Tā negatīvi ietekmē cilvēku savstarpējo cieņu un apdraud mierīgu līdzāspastāvēšanu. Vienlaikus tā apdraud plurālismu, jo ar tās izplatību tiek mazināta cilvēku vēlme izteikties. Politikā naida runa iesēj bailes tiem, pret kuriem tā ir vērsta. Tie var būt mazākumtautību politiķi, sievietes vai cilvēki ar citu seksuālo orientāciju, kam naida runas ietekmē krītas motivācija piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā.

Naida noziegumi sūta ziņu saviem adresātiem, ka viņi nav vēlami. [..] Naida noziegumi ir nopietni draudi līdztiesībai un nediskriminācijai, kā arī sociālajai saliedētībai.1 Naida runas mērķis ir ietekmēt cilvēkus, sabiedrības struktūras, institūcijas un uzticību tām. Naida runa samazina šo uzticēšanos, un tā ir vērsta pret dažādu grupu līdztiesību.2

Pēdējo gadu laikā tiesībsargs ir novērojis lielu skaitu naida runas izteikumu publiskajā telpā. Tie galvenokārt vērsti pret personām, balstoties uz etnisko vai rases piederību, kā arī cilvēka seksuālo orientāciju. Pozitīvi vērtējams, ka cilvēki kļuvuši aktīvāki, iestājoties par savām tiesībām un ziņojot par naida runu tiesībsargājošām iestādēm, kā arī tiesībsargam. Raksta mērķis ir ilustrēt, kā naida runa atšķiras no pieļaujamām vārda brīvības izpausmes formām. Tāpat rakstā tiks pievērsta uzmanība tam, kādas naida runas izpausmes tiesībsargs pēdējā laikā ir novērojis, un iespējamiem risinājumiem naida runas apkarošanai. Šajā publikācijā kā piemēri tiks minēti izteikumi, kas ir nonākuši tiesībsarga redzeslokā vai arī bijuši redzami publiskajā telpā.

 

Naida runas definīcija

Bieži vien ikdienas komunikācijā, lietojot terminu "naida runa", ar to tiek saprasti arī naidīgi, nepieklājīgi izteicieni, kas aizskar cilvēka godu un cieņu. Mūsdienās ļoti izplatīta ir cilvēku aizskaršana un kaunināšana internetā. Tomēr būtisks faktors, kas atšķir naida runu no citiem verbāliem aizskāruma veidiem, piemēram, no neslavas celšanas, ir fakts, ka aizskāruma cēlonis ir nevis personas rīcība vai uzskati, bet tā pamatā visbiežāk ir personai no dzimšanas piemītošās īpašības, piemēram, no sabiedrības vairākuma atšķirīga ādas krāsa.3 Arī aicinājumi uz karu un kara noziegumu attaisnošana, noliegšana vai slavināšana uzskatāma par naida runu. Visplašāk izplatītā naidu kurinošas runas definīcija ir iekļauta Eiropas Padomes Ministru Komitejas 1997. gada 30. oktobra Rekomendācijā Nr.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties