Mūsdienu medicīnas sasniegumi vairs nav saistīti tikai ar slimību profilaksi, diagnostiku, ārstēšanu, rehabilitāciju vai pacientu aprūpi. Proti, nav sasaistīti ar slimību uzveikšanu un cilvēka fizisko labklājību. Medicīna ir izgājusi ārpus nepieciešamības robežām, un tās sniegtās iespējas ir saistītas ar tādām kategorijām kā estētika, kā dabas dotā ķermeņa pilnveidošana ar medicīniskām metodēm, kas risina cilvēka ārējā izskata problēmas, piemēram, sejas, ķermeņa nepilnības. Estētiskā medicīna ir tikpat pieejama un arī izmantojama kā, piemēram, neatliekamā medicīna.1
Ir acīmredzams, ka attiecībā uz pilngadīgām personām nepastāv šaubas par estētiskās medicīnas izmantošanas iespējamību. Pilngadīga, rīcībspējīga persona ir tiesīga rīkoties ar savu ķermeni robežās, ko pieļauj tiesiskais regulējums. Kad pacients ir nepilngadīgs un vēlas pilnveidot savu ķermeni, izmantojot medicīnisku manipulāciju, atbilde nav tik viennozīmīga. Kādas ir bērna tiesības izmantot estētiskās medicīnas pakalpojumus? Raksta nosaukums nav izvēlēts nejauši. Bērns estētiskajā medicīnā tiešām atrodas krustugunīs, kad aplūkojami ne tikai tiesiska rakstura, bet arī ētiskas dabas jautājumi, kad bērna tiesības ietekmē viņa vecāku vai aizbildņu uzskati un materiālais stāvoklis, kad ārstam ir jāizvērtē ne tikai manipulācijas medicīniskās indikācijas, bet arī tās lietderīgums. Vienā rakstā nav iespējams aptvert visus jautājumus, kas skar nepilngadīgā pacienta tiesisko stāvokli estētiskajā medicīnā, raksta mērķis ir rosināt diskusiju un kā pirmās analizēt nepilngadīgas personas tiesības saņemt estētiskās medicīnas pakalpojumus kopsakarā ar estētiskās medicīnas saturu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.