20. Septembris 2022 /NR. 38 (1252)
Viedoklis
Varas dalīšanas mērķis un tiesas loma tā sasniegšanā
Dr. iur.
Sanita Osipova
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesore 

Konstitūcija ietver nācijas valstsgribu, priekšstatus par to, kādā valstī nācija vēlas pašnoteikties un dzīvot. Tātad konstitūcija regulē valsts dzīves pašus pamatus un aizsargā personas pamattiesības. Tā, pamatojoties uz valsts konstitucionālo identitāti, nosaka vērtības, kas ir būtiskākās konkrētai nācijai, un principus, pēc kuriem jāvadās valstij, īstenojot varu. Konstitūcija iezīmē, ievirza un ierobežo visu pārējo tiesību sistēmu, tostarp tiesību jaunradi, nosaka rāmi konstitucionālo orgānu darbībai, ikviena tiesību piemērotāja rīcībai, kā arī nācijas un ikvienas personas dzīvei visplašākajā nozīmē.

Konstitūcija vienmēr ir lakoniska, lieto abstraktus jēdzienus, iezīmē vērtības, principus un pamattiesības, kam turpmāk jācaurstrāvo visa tiesību sistēma. Latvijas Satversme izceļas ar jo īpašu lakonismu, tātad tās lasītājiem, piemērotājiem ir jābūt zinošiem, lai valsts varu īstenotu satversmīgi. Šodien gribu runāt par to, vai mēs – 21. gadsimta tiesību radītāji un piemērotāji – pareizi saprotam vienu no pašiem būtiskākajiem principiem, kas likts valsts pamatos, – varas dalīšanas principu.

Mēs dzīvojam labi, labāk – vismaz salīdzinot ar visiem tiem laikiem, kurus kā Latvijas tauta esam piedzīvojuši iepriekš. Mēs dzīvojam modernu, pareizu, sakārtotu dzīvi – tiesiskā demokrātiskā valstī, uzņemti pasaulē labākajā valstu "klubiņā" Eiropas Savienībā. Mēs idejiski un fiziski cīnāmies ar padomju mantojumu, liekam uzsvaru uz personas pamattiesībām, veidojam aizsargāties spējīgu demokrātiju, rēķinām iekšzemes kopprodukta pieaugumu. It kā viss ir kārtībā ... vismaz atskaitēs, kā arī ierēdņu un politiķu prātos, viss ir skaidrs.

Taču, ja mēģinām saprast, kas "lācītim ir vēderā", kas slēpjas zem šīs plānās, it kā sakārtotās, satversmīgās dzīves virskārtas, ir jāuzdod neērti jautājumi. Ko nozīmē vārdi, ko tik bieži piesaucam – padomju mantojums, demokrātija, tiesiska valsts, varas dalīšana? Kāda ir to patiesā jēga? Kāpēc tas mums ir nepieciešams? Ko ar to palīdzību vēlamies sasniegt? Liekas, ka tikai retais varēs sniegt pārliecinošu atbildi.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties