15. un 16. septembrī Rīgā norisinājās starptautiska konference "Ilgtspēja kā konstitucionālā vērtība: nākotnes izaicinājumi". Ar šādu konferences tematiku tika cildinātas tās vērtības, kuras caurvij Latvijas Republikas pamatlikumu – Satversmi – tā pastāvēšanas simts gados. Savukārt konferences rīkotāja – Satversmes tiesa – ir šo vērtību sardzē jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Konferencē piedalījās tiesneši no Eiropas konstitucionālajām un augstākajām tiesām, Eiropas Savienības Tiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas, kā arī pārstāvji no Eiropas Komisijas par demokrātiju caur tiesībām (Venēcijas komisija).
Lai pastāvētu Latvijas valsts, ir nepieciešama demokrātija. Savukārt valsts pastāvēšanas jēga ir cilvēks, un viens no valsts uzdevumiem ir ikkatras personas pamattiesību nodrošināšana. Tikpat nozīmīga ir arī dzīvošanai piemērota vide, jo citādi nevarētu pastāvēt nedz cilvēki, nedz valsts. Tādējādi demokrātijai, pamattiesībām un videi ir jābūt ilgtspējīgām. Ilgtspēja ir fundamentāla konstitucionālā vērtība, kas īpaši uzsvērta Satversmes ievadā, proti, "ikviens rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem, nākamajām paaudzēm, vidi un dabu".
Konferences atklāšanā Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš uzsvēra, ka valsts pastāvēšanas pamatā ir likts ilgtspējas princips. Demokrātija, ilgtspēja, cilvēka cieņa un pamattiesību aizsardzība ir savstarpēji saistītas un cita citu pastiprinošas vērtības. Tomēr šobrīd sastopamies ar nebijušiem demokrātijas, pamattiesību un vides ilgtspējas izaicinājumiem. Demokrātija nebūt nav garantēta – tā ir jāaizsargā, un par to ir jācīnās. Pamattiesībām jāspēj funkcionēt sabiedrībā, kura mainās līdzi moderno tehnoloģiju attīstībai. Savukārt vides aizsardzībā jārod līdzsvars starp esošās paaudzes un nākamo paaudžu vajadzībām.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.