11. Oktobris 2022 /NR. 41 (1255)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesneša norādīšanas pienākuma izpratne un nozīme civilprocesā
Dr. iur.
Rihards Gulbis
Senāta Civillietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks 

Tiesneša norādīšanas jeb izskaidrošanas pienākumu praksē nereti izprot nepamatoti šauri – kā tiesneša pienākumu paziņot pusēm par pierādījumu trūkumu Civilprocesa likuma 93. panta ceturtajā daļā norādītajos gadījumos. Tomēr minētais pienākums ir ievērojami plašāks, jo attiecas arī uz strīda izšķiršanai nozīmīgo faktisko apstākļu precizēšanu un tiesneša tiesību uzskatu atklāšanu pusēm. Norādīšanas pienākums ir nozīmīgs procesuāls rīks, tiesnesim nodrošinot tiesvedības procesa vadīšanu pēc būtības.

Šajā rakstā autors sniedz ieskatu par norādīšanas pienākuma mērķiem, tvērumu, tā veiksmīgas izpildes priekšnosacījumiem, norādījumu adresātiem u.c. jautājumiem, kas ir aktuāli saistībā ar šī pienākuma izpratni un izpildi. Raksta mērķis ir rosināt diskusiju par tiesneša lomu procesa vadīšanā pēc būtības, lai nodrošinātu tā efektīvu un taisnīgu norisi, vienlaikus ievērojot tiesneša pienākumu saglabāt neitralitāti.

Norādīšanas jēdzienu var uztvert kā imperatīva rakstura priekšrakstu došanu, taču norādīšanas pienākuma būtība ir faktiskās vai tiesiskās situācijas, kādā atrodas konkrētā civillieta, izskaidrošana pusēm, lai tās, ievērojot sacīkstes principu, varētu pilnvērtīgi īstenot savas procesuālās tiesības. Līdz ar to minēto pienākumu mēdz dēvēt arī par izskaidrošanas pienākumu (Aufklärungspflicht – vācu val.). Jāņem arī vērā, ka norādīšanas pienākuma izpilde var notikt ne vien kā norādījumu došana pusēm par trūkumiem faktisko apstākļu izklāstā vai pierādījumu sniegšanā, bet arī kā jautājumu uzdošana vai tiesas tiesību uzskatu izskaidrošana.

 

1. Norādīšanas pienākuma izpratne un mērķi

Atbilstoši civilprocesa pamatā esošajam dispozitivitātes principam1 strīdus priekšmetu nosaka puses, kuras norāda tiesai gan uz prasības pamata apstākļiem, gan apstākļiem, kas pamato iebildumus pret prasību. Puses arī iesniedz pierādījumus, lai pierādītu apstrīdētos faktus, kā arī izsaka lūgumus tiesai un veic citas procesuālās darbības, lai panāktu sev vēlamo lietas iznākumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties