8. Novembris 2022 /NR. 45 (1259)
Notikums
Konstitūcijas simtgades svinības – ar domu par Latvijas demokrātijas nākotni

Līdz ar Satversmes spēkā stāšanās simtgades datumu – 7. novembri – tiek pielikts simbolisks punkts Latvijas konstitūcijas nozīmīgās jubilejas atzīmēšanai. Latvijas Republikas Satversme, kas ir viena no vecākajām spēkā esošajām konstitūcijām pasaulē, kā demokrātiskas un tiesiskas valsts ietvars turpina efektīvi darboties savā otrajā simtgadē.

Satversme ir likums ar augstāko juridisko spēku; tā ir pārējo likumu un citu tiesību aktu mērs; Satversme gan formāli, gan saturiski nosaka Latvijas valsts funkcionēšanu, regulējot konstitucionālo orgānu uzvedības modeli un ierobežojot valsts varas īstenotāju rīcību, tai skaitā politisko gribu; Satversme regulē valsts un indivīda attiecības un nosaka modernas valsts pamatprincipu, ka tās centrā ir cilvēks un tā tiesības; nekas un neviens nevar stāvēt pāri Satversmei.1

Ar Satversmes pieņemšanu 1920. gadā ievēlētā Latvijas Satversmes sapulce īstenoja Latvijas tautas pašnoteikšanās tiesības un noteica, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, kurā valsts vara pieder Latvijas tautai (Satversmes 1. un 2. pants). Satversme ir juridisks un politisks dokuments, kas atspoguļo Latvijas valsts konstitucionālo identitāti, sabiedrības vērtības un kultūru, kā arī Latvijas valsts pastāvēšanas politiskos mērķus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties