15. Novembris 2022 /NR. 46 (1260)
Skaidrojumi. Viedokļi
Padome kā sabiedrības pārvaldes institūcija un tās funkcijas
Mg. iur.
Baiba Lielkalne
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļas vadītāja 

Padome ir sabiedrības pārraudzības institūcija, kas pārstāv akcionāru intereses sapulču starplaikā un šajā likumā un statūtos noteiktajos ietvaros uzrauga valdes darbību. Padomes loma ir definēta Komerclikumā un ir bijusi nemainīga kopš likuma pieņemšanas un spēkā stāšanās pirms 20 gadiem. Komerclikumā ietvertā padomes izpratne radusies vācu tiesību ietekmē un atbilst tipiskai divpakāpju pārvaldības sistēmai. Šai sistēmai neierastu padomes kompetenci iezīmē Latvijas Korporatīvās pārvaldības kodekss,1 kas padomei piešķir ne tikai pārraudzības funkciju, bet arī tādu divpakāpju pārvaldības sistēmai neraksturīgu iezīmi kā sabiedrības stratēģiskā vadība.

Rakstā tiks aplūkota padomes loma dažādu pārvaldības sistēmu ietvaros, aprakstīta starptautiskā prakse un normatīvais regulējums par padomes funkcijām, kā arī sniegts ieskats plānotajās izmaiņās Komerclikumā, kas piedāvā atkāpties no ierastajām vācu pārvaldības sistēmas tradīcijām un tuvoties skandināvu pārvaldības modelim.

Pārvaldības sistēmas

Pārvaldības sistēma nosaka galvenos sabiedrības pārvaldības principus un ietekmē izpratni par to, kā raugāmies uz sabiedrības pārvaldes institūcijām, to lomu un funkcijām, savstarpējo sadarbību un mijiedarbību, kā arī šo institūciju atbildības jautājumiem.

Divas izplatītākās pārvaldības sistēmas ir divpakāpju (two-tier)2 un vienpakāpes (one-tier)3 pārvaldība. Būtiskākā atšķirība slēpjas tajā, vai sabiedrību pārvalda divas institūcijas (valde un padome) vai viena vienota pārvaldes institūcija (board vai board of directors).4 Abos gadījumos pārvaldes institūciju pamatfunkcijas ir sabiedrības vadīšana un pārraudzība, bet atšķirības parādās šo divu funkciju realizēšanā. Divpakāpju sistēmā vadības un pārraudzības funkcijas ir strikti nodalītas:5 valde veic sabiedrības vadību, bet padomes kompetencē ietilpst pārraudzība, turklāt persona nevar vienlaikus atrasties gan valdes, gan padomes sastāvā.6 Turpretim vienpakāpes sistēmā šāda strikta dalījuma nav un gan vadīšanas, gan pārraudzības funkcijas ir uzticētas vienotajai pārvaldes institūcijai (board vai board of directors).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties