2021. gada 12. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītie grozījumi Komerclikumā (turpmāk – KCL), kas paredz iespēju sabiedrībām ar ierobežotu atbildību veidot dažādas kapitāla daļu kategorijas (turpmāk – Grozījumi).1
Šī raksta mērķis ir īsumā ieskicēt šo grozījumu evolūciju, kā arī dot ieskatu lasītājiem par jaunā normatīvā regulējuma ietekmi ne tikai uz jaunuzņēmumu ekosistēmu, bet arī Latvijas investīciju klimatu kopumā.
Kā nonācām līdz šiem grozījumiem
Lai gan diskusijas par Grozījumu nepieciešamību ir bijušas arī iepriekš, šis jautājums īpaši tika aktualizēts tieši 2019. gadā, kad ar šādu iniciatīvu klajā nāca jaunuzņēmumu inkubatora pārstāvis Andris Bērziņš, veidojot darba grupu no ieinteresētajiem industrijas pārstāvjiem kontekstā ar kapitāla daļu (akciju) pirkuma tiesībām, kas būtu piešķiramas jaunuzņēmumu darbiniekiem.
Kapitāla daļu (akciju) pirkuma tiesības (stock options) ir darbinieka tiesības iegūt uzņēmuma daļas par nominālvērtību, samazinātu cenu vai bez maksas pēc noteikta laika perioda neatkarīgi no uzņēmuma kapitāla daļu (akciju) tā brīža patiesās tirgus vērtības. Darbinieks iegūst iespēju pārdot daļas un attiecīgi saņemt papildu ienākumus uzņēmuma vērtības pieauguma gadījumā. Īpaši aktuāli tas ir jaundibinātiem (parasti tehnoloģiju) uzņēmumiem, kuru vērtība sākotnējā darbības posmā ir grūti nosakāma un prognozējama. Vienlaikus tas ir papildus motivējošs faktors, kā piesaistīt un dinamiskajos darba tirgus apstākļos noturēt uzņēmuma darbiniekus, kā arī veicināt darba ņēmēja ieinteresētību uzņēmuma attīstībā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.