Latvijas valsts sākumgados bija iespējams šodien neticamais – politiķis tiesneša mantijā. Bet, jauno valsti veidojot, juristus vajadzēja, un tas bija ļauts. Satversmes sapulcē, kas 1920.–1922. gadā izstrādāja Satversmi, starp 150 tās locekļiem bija arī Latvijas Senāta senatori Andrejs Sīmanis un Fridrihs Vesmanis un Senāta virsprokurors Voldemārs Zāmuels.
Andrejs Sīmanis un Fridrihs Vesmanis tika ievēlēti arī pirmajā Saeimā, Vesmanis kļuva par Saeimas pirmo priekšsēdētāju. Par viņu bijušas daudzas publikācijas (arī "Jurista Vārda" 2018. gada 4. septembra numurā), nupat pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma "Vesmaņa atgriešanās".
Bet kas ir otrais politiski aktīvais senators Andrejs Sīmanis, kurš bija arī Satversmes izstrādāšanas komisijas priekšsēdētāja vietnieks un Satversmes sapulces un pirmās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs? Ziņas un liecības par viņu ir skopas. Nekādu materiālu par vienu no Liepājas (tagad – Kurzemes) apgabaltiesas pirmajiem veidotājiem nav Liepājas muzejā, arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstādē "Satversme 100+" par Andreju Sīmani ir tikai biogrāfijas dati, bet nav atrasts neviens viņa domu citāts, kā lielākajai daļai Satversmes izstrādāšanas darba grupas locekļu. Valsts vēstures arhīvā laika zoba skartajā gandrīz 100 gadus senajā senatora Andreja Sīmaņa dienesta gaitas lietā nav nevienas atzīmes par tās skatīšanos – šķiet, nevienam nav bijusi vajadzība vai interese tajā ielūkoties. Arī Augstākās tiesas muzejā Andreja Sīmaņa mapītē ir tikai biogrāfija un pāris avīžrakstu izgriezumu, kas publicēti saistībā ar viņa aiziešanu mūžībā 1926. gadā. Tādēļ vēl jo svarīgāk likās salikt kopā zināmo informāciju, lai iespēju robežās tomēr iezīmētu Latvijas valsts un tās tiesu sistēmas vēsturē nozīmīgu personību – Liepājas apgabaltiesas pirmā priekšsēdētāja biedru, Latvijas Senāta Administratīvā departamenta senatoru, Satversmes sapulces un pirmās Saeimas locekli Andreju Sīmani.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.