28. Februāris 2023 /NR. 9 (1275)
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesvedības principi
Mg. iur.
Jurijs Ņikuļcovs
Rīgas šķīrējtiesas priekšsēdētājs 

Rakstā ir aplūkoti šķīrējtiesvedības pamatprincipi, kuri atspoguļoti Latvijas Republikas likumdošanā, konkrēti, Šķīrējtiesu likumā: pušu līdztiesības princips, sacīkstes princips, procesa kārtības izvēles brīvības princips, šķīrējtiesneša neatkarības princips un šķīrējtiesas procesa konfidencionalitātes princips. Papildus autors apskata arī šķīrējtiesas lēmumu kontroles principu, atklāj principu būtību un analizē principus, tos salīdzinot ar strīdu risināšanu valsts tiesās.

Ar šķīrējtiesvedības principiem ir jāsaprot pamatidejas tiesiskam regulējumam "šķīrējtiesu darbības". Princips (pamats, sākums) (no lat val. – principium; grieķu αρχή – burtiski "pirmais") – postulāts, apgalvojums, uz kura pamata tiek veidotas zinātniskas teorijas un likumi, juridiski dokumenti. Principi atspoguļo tiesību institūcijas būtību un iezīmes. Šķīrējtiesas procesa principi veido sistēmu (pamatu), kurš ir arī pamats šķīrējtiesvedības darbībai. Šķīrējtiesvedības principi nostiprināti Latvijas Republikas Šķīrējtiesas likuma (turpmāk – Šķīrējtiesas likums) 5. nodaļā (19.–23. pants), un likumdevējs ir izdalījis piecus pamatprincipus, pamatojoties uz kuriem tiek īstenota šķīrējtiesvedība patstāvīgi darbojošās šķīrējtiesās Latvijas Republikā, un tie ir: pušu līdztiesība, pušu sacīkstes, procesa kārtības izvēles brīvība, šķīrējtiesneša neatkarība un šķīrējtiesas procesa konfidencialitāte.

Šķīrējtiesas lēmuma kontroles princips nostiprināts Šķīrējtiesas likuma 8. nodaļā (58. pants), pamatojoties uz kuru tiek īstenota izpildu raksta izsniegšana pastāvīgas šķīrējtiesas sprieduma piespiedu izpildei Latvijas Republikā. Starp norādītajiem šķīrējtiesvedības principiem jāizdala tie principi, kuri attiecas tikai uz šķīrējtiesvedības sfēru, piemēram, procesuālās kārtības izvēles brīvība vai šķīrējtiesas procesa konfidencionalitāte, un pārējos principus var klasificēt kā vispārpieņemtus, kuri atspoguļoti gan Latvijas Republikas Satversmē, likumā "Par tiesu varu", Zemesgrāmatu likumā un kurus ievēro un, izskatot strīdus, piemēro vispārējās jurisdikcijas tiesas un zemesgrāmatas.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties