Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – ECT) 2023. gada 13. aprīlī pasludināja spriedumu lietā "E.K. pret Latviju", secinot, ka ir pieļauts iesniedzēja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 8. pantā garantēto tiesību uz ģimenes dzīves neaizskaramību pārkāpums, jo valsts puse savlaicīgi nav darījusi visu nepieciešamo, lai nodrošinātu sprieduma, ar kuru noteiktas saskarsmes tiesības ar bērnu, izpildi. Šis ECT spriedums vēl nav spēkā, un trīs mēnešu laikā puses var lūgt lietu nodot izskatīšanai Lielajā palātā, taču neatkarīgi no turpmākajiem pavērsieniem jau šobrīd var konstatēt, ka ECT secinājumi par saskarsmes tiesību īstenošanas praksi Latvijā ļoti sasaucas ar tām problēmām, uz kurām jau ilgstoši uzmanība tiek vērsta arī nacionālajā līmenī.
No Civillikuma 181. panta izriet, ka bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem (saskarsmes tiesības), turpretim katram vecākam ir gan pienākums, gan tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu, tostarp, ja viņš ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem. Savukārt Civillikuma 182. panta pirmā daļa paredz, ka strīda gadījumā kārtību, kādā var izmantot saskarsmes tiesības, nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu.
Šīm abām Civillikuma normām gan ir daudz plašāks tvērums, kas arī paredz bērna saskarsmes tiesības ar
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.