11. Jūlijs 2023 /NR. 28 (1294)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriminālprocesa likuma 396. panta pirmās daļas praktiskā piemērošana
Viorika Jirgena
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļas prokurore 

Kriminālprocesa likuma 396. panta pirmajā daļā noteikts, ka pirmstiesas kriminālprocesā iegūtās ziņas līdz tā pabeigšanai izpaužamas tikai ar izmeklētāja vai prokurora atļauju un viņa noteiktajā apjomā. Izmeklētājs vai prokurors rakstiski brīdina personu par kriminālatbildību, ja tiks izpaustas šādas ziņas. Šī prasība praksē nereti raisa neizpratni, tādēļ autore sniedz ieskatu apsvērumos, kas jāņem vērā, šo normu piemērojot konkrētās tiesiskajās situācijās.

Bieži vien publiskajā telpā, īpaši kontekstā ar žurnālistu veikto personu iztaujāšanu tā sauktajos skaļajos jeb citos sabiedrisku rezonansi izraisījušos procesos, iesaistītās personas, nesniedzot atbildes uz viņiem uzdotajiem jautājumiem, aizbildinās ar to, ka tiesībsargājošās iestādes tām ir liegušas izpaust ziņas. Jāatzīst, ka ne visos gadījumos, tomēr mēdz būt tādi kriminālprocesi, kuros izmeklētāji vai prokurori atbilstoši Kriminālprocesa likuma 396. panta pirmajā daļā noteiktajam regulējumam rakstiski brīdina kriminālprocesā iesaistītās personas par aizliegumu izpaust pirmstiesas kriminālprocesā iegūtās ziņas.

Īpaši šāda personu rakstveida brīdināšana ir izplatīta Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un Valsts drošības dienesta uzsāktajos procesos. Tai pašā laikā ir kriminālprocesi, kuros personas šādi brīdinātas netiek. Tāpēc rodas jautājums, pēc kādiem kritērijiem izmeklētāji un prokurori vadās, atsevišķās lietās rakstiski izvēloties brīdināt personas, bet citās ne, jo tikpat labi kā tajās lietās, kurās brīdinājumi tiek izteikti, kā tajās, kurās tie netiek izteikti, personas pirmstiesas kriminālprocesā var iegūt identiskas nozīmes ziņas un tās izplatīt. Jāpieņem, ka šī atšķirīgā pieeja saistīta ar riskiem, ko nekontrolēta kriminālprocesā iegūtu ziņu izpaušana var radīt objektīvai kriminālprocesa norisei.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Kriminālprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties