25. Jūlijs 2023 /NR. 30 (1296)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pēdējās instances tiesas (ne)vēršanās EST pēc prejudiciāla nolēmuma
Paula Paidere
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes maģistrante 
Inga Reine
ES Vispārējās tiesas tiesnese

2024. gadā Latvija atzīmēs 20 gadus kopš iestāšanas Eiropas Savienībā (ES). Tas bija nozīmīgākais solis Latvijas modernajā vēsturē ceļā uz demokrātijas nostiprināšanu un ekonomisko attīstību.

Šo divdesmit gadu laikā arī ES ir piedzīvojusi būtiskas konstitucionālās, ekonomiskās un politiskās pārmaiņas. 2007. gadā noslēgtais Lisabonas līgums ir iezīmējis jaunu ēru ar paplašinātām kompetencēm ārlietu un tieslietu jomās, padziļinātu vienotā tirgus integrāciju un pamattiesību kataloga ieviešanu, kā arī institucionālām pārmaiņām.

Šobrīd notiek diskusijas par Eiropas nākotni. Vienlaikus visā ES pastāvēšanas vēsturē viens faktors palicis nemainīgs – Eiropas Savienības Tiesas (EST) loma tiesiskuma nodrošināšanā. Un viena no svarīgākajām EST funkcijām, kam nav analoga citur pasaulē, ir prejudiciālie nolēmumi. Šis unikālais mehānisms ir būtisks konstitucionāls garants ES tiesību vienveidīgai interpretācijai, ņemot vērā, ka pamatdarbs ES tiesību piemērošanā notiek nacionālajā līmenī. Līdz ar to nevar par zemu novērtēt tā nozīmi. 2022. gada EST statistika rāda, ka no kopā saņemtajām 846 lietām 546 bija prejudiciāli jautājumi.1 Arī Latvijas visu līmeņu tiesas ir bijušas aktīvas,2 tai skaitā nodrošinot EST iespēju spert soli tālāk savas judikatūras attīstībā.3

Tomēr jautājums paliek – vai kopējais lietu skaits liecina par pietiekamu Latvijas tiesu aktivitāti ES tiesību "interpretējamo" jautājumu identificēšanā? Man personīgi pietrūkst šādu debašu Latvijas juridiskajā telpā, kas vairāk koncentrējas uz esošās judikatūras analīzi. Līdz ar to es biju priecīga atbalstīt raksta autores izpēti par vienu konkrētu lietu, kas iezīmēja vairākus svarīgus jautājumus. Uzskatu, ka šāda veida raksti un referāti būtu ļoti svarīgi labākai izpratnei par ES un nacionālo tiesību mijiedarbību.

Noslēgumā vēlos atgādināt, ka šodien EST sastāv no divām tiesu instancēm – ES Vispārējā tiesas un Eiropas Savienības Tiesas. Un tieši šobrīd notiek aktīvas diskusijas par daļēju kompetenču pārdali starp šīm divām instancēm, nododot ES Vispārējai tiesai kompetenci skatīt prejudiciālus jautājumus atsevišķās jomās.4 Šīs reformas mērķis ir nodrošināt ātrāku un kvalitatīvāku dialogu starp nacionālajām tiesām un EST.

Patīkamu lasīšanu!


1 Skat.: https://curia.europa.eu/jcms/jcms/Jo2_7032/lv/

2 Skat.: https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-03/stats_cour_2022_lv.pdf, 5.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties